„Spirala zdrady” – Carsten Stroud

15 października 2015

sporaialaSą różne powody, dla których wybieramy konkretne książki. Może to być kwestia ulubionego autora, może ktoś nam twórczość danej osoby polecał… Albo okładka przykuła naszą uwagę – no, ewentualnie tytuł, opis lub jakiś blurb. Ja tymczasem po „Spiralę zdrady” sięgnąłem z powodu… ceny. Właśnie tak, ładna piąteczka na metce wręcz uśmiechała się do mnie, szepcząc „bierz mnie, bierz mnie”. No to wziąłem…

Zacząłem lekturę i wpadłem w niezłe tarapaty. Właściwie, to wpadł w nie Jack Vermillon – były żołnierz, właściciel potężnego przedsiębiorstwa transportowego. Zdecydował się zagrać va banque – zorganizować klientowi nielegalny przewóz towaru i nakablować na niego, licząc w zamian na łagodniejszą karę dla odsiadującego wyrok syna. Niestety – ktoś wystawił Jacka pewnej rządowej agencji, która teraz bawi się jego kosztem. Jak w takiej sytuacji udowodnić swoją niewinność? Zwłaszcza, gdy prowadziło się kilka szemranych interesów w mafijnych kręgach?

Przede wszystkim kompletnie nie pasuje mi tytuł – „Spirala zdrady”. Taki nieco „z czapy”… Już stokroć lepiej byłoby zostawić oryginalny: „Black Water Transit”, nawiązujący do nazwy wspiminanego przedsiębiorsywa transportowego. Pomijając jednak tytuł i momenrami dziwną stylistycbue narrację – reszta jest jak najbardziej w porządku. I w pełni zgodzę się z opisem z jednego z listków okładki:

Rozegrany w zapierającym dech tempie policyjny dreszczowiec Carstena Strouda sugestywnie uzmysławia, jakie mogą być konsekwencje uwikłania się w brudne gry funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości, oraz co może się stać, gdy facet z gruntu dobry podejmie rękawicę rzuconą przez naprawdę złych.

Recenzja książki jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Carsten Stroud
Tytuł książki: Spirala zdrady
Tytuł oryginalny: Black Water Transit
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Michał Szczubiałka
Liczba stron: 320
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2001
Rok pierwszego polskiego wydania: 2004

Taba

Related posts:

"Miej trochę wiary. Prawdziwa historia" - Mitch Albom
"Silver: Trzecia księga snów" - Kerstin Gier
"Kamień" - Małgorzata i Michał Kuźmińscy

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>