„Skąd się wzięło moje nazwisko? Niezwykłe historie Basi i Tomka” – Henryk Martenka

1 czerwca 2016

proszynski_nazwiska_01PRZEMEK:

Dzieci, jak to one, mają w zwyczaju zadawanie mnóstwa pytań: a co to? a dlaczego? a jak to działa? Są jednak pytania, których być może same nie zadadzą, a na które odpowiedzi warto im podsunąć. Tak, pytanie o pochodzenie nazwiska jest jednym z nich ;)

Henryk Martenka w swojej książce wprowadza małych czytelników w świat małego Tomka, jego rodziców i mieszkającej po sąsiedzku Basi. Podczas wakacji na miesiąc do ich domu przyjeżdża dziadek, będący etnologiem. Staruszek postanawia zainteresować chłopca pochodzeniem słów – i udaje mu się to w stu procentach: chłopiec i jego koleżanka z wielką chęcią badają pochodzenie nazwisk znanych im osób.

Czytające książkę dzieci mogą równocześnie z bohaterami badać słowa, czerpiąc z tego sporo satysfakcji. Zabawa słowem okazuje się bowiem nie tylko rozwijającym zajęciem, ale też po prostu ogromną frajdą – co z perspektywy dziecka jest kluczowym argumentem.

Pochodzenie etymologiczne nazwiska to jednak tylko jedna strona medalu. Tytułowe pytanie „Skąd się wzięło moje nazwisko?” można przecież następnie zinterpretować w kontekście genealogicznym, by po chwili zainteresować dziecko tworzeniem drzewa i – bez czego się najpewniej nie obędzie – zamęczaniem dziadka, jak w przypadku książkowego Tomka. Tyle, że takie „męki” chyba się dziadkom podobają… ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Autor książki: Henryk Martenka
Tytuł książki: Skąd się wzięło moje nazwisko? Niezwykłe historie Basi i Tomka
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 128
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2016

Related posts:

"Syn" - Jo Nesbø
"Głosy rewolucji żywnościowej" - John Robbins, Ocean Robbins
"Tropiciel" - Paulina Hendel

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>