„Rzeczozmęczenie. Jak żyć pełniej, posiadając mniej” – James Wallman

27 lutego 2018

JW_S_cover_PL_front-686x1024BASIA:

Okładkowo:
Mamy więcej rzeczy, niż potrzebujemy: stosy ubrań, których nie nosimy, mnóstwo sprzętu, którego nie używamy, i dziesiątki innych przedmiotów, które nigdy się nam do niczego nie przydadzą.

Nadmiar przedmiotów zagraca nasze domy. Męczy i stresuje. Naraża na niewygodę i zbędne koszty. Szkodzi zdrowiu, a w skrajnych przypadkach może nawet zabić.

Jeśli kiedykolwiek poczuliście się przytłoczeni liczbą rzeczy, które posiadacie, to znaczy, że znacie jedną z najbardziej uciążliwych przypadłości naszych czasów: rzeczozmęczenie.

James Wallman – dziennikarz, futurolog, prognostyk trendów i doradca – zabiera nas w niesamowitą podróż do źródeł rzeczozmęczenia. Odsłaniając jego przyczyny i skutki, pokazuje, jak wyrwać się z pułapki niepohamowanej konsumpcji ku wolności, szczęściu i spełnieniu.

Rozwiązanie Wallmana wcale nie jest radykalne! By wyzwolić się od rzeczozmęczenia, wystarczy dokonać przeglądu wyznawanych wartości i skupić się na tym, czego doświadczamy, a nie co posiadamy. To naprawdę działa – przeczytajcie Rzeczozmęczenie i spróbujcie!

Materializm, Minimalizm, a może eksperientalizm.
Co kryje się pod tymi pojęciami? Na czym polegają, jaka jest ich historia, a jaka może być ich przyszłość? Jakie są różnice i podobieństwa między nimi, ich wady i zalety? O tym wszystkim można przeczytać w „Rzeczozmęczeniu” – książce napisanej przez Jamesa Wallmana.

Pozycja ta jest książką popularnonaukową, będąca zbiorem faktów i historii, dotyczących tych trzech idei, obecnych we współczesnym świecie. Znajdziemy w niej zarówno doświadczenia i fragmenty rozmów z osobami, które borykały się z eskalacją problemów posiadania, jak również naukowe badania.

Uwalnianie się od rzeczy, które męczą i stresują, zabierając miejsce i czas. Pułapki minimalizmu, nie będące lekarstwem na rzeczozmęczenie, a jego odwrotnością. Korzyści, praktyki, przykłady przeżywania życia przez doświadczanie czyli, eksperientalizm.

Książka zmusza do wielu rzeczy – jak każda dobra książka, po której spodziewamy się efektu WOW i zmian. Zmusza do liczenia i przemyślenia, ile mamy, ile potrzebujemy, ile nie używamy, jak żyjemy, czy podoba nam się to życie, do czego prowadzi. Czytając, możemy rozpoznać siebie w bohaterach, niektórzy w tych przed przemiana, niektórzy w tych odmienionych już, a niektórzy – jak ja – w bohaterach, będących w trakcie dogłębnych zmian w życiu.

Idea minimalizmu nie była mi obca – od dłuższego już czasu redukuję swój stan posiadania, tym razem jednak pierwszy raz ktoś tak dobitnie wykazał mi jego wady. Założenia eksperientalizmu bardzo do mnie przemawiają, ale dostrzegam niewspomniane w książce niebezpieczeństwa zbytniej fascynacji. Co za dużo, to niezdrowo – można to odnieść do wszystkich trzech idei, zarówno przytłaczającego materializmu, złudnie wolnego minimalizmu, jak i ciekawego, rozwojowego eksperientalizmu. Każde z trzech może doprowadzić do uzależnienia, więc w każdym należy zachować umiar. Niemniej jednak warto poznać dokładnie omówione przeze mnie w bardzo uproszczony sposób idee, ścierające się w naszym świecie, a z pewnością pomoże w tym lektura tej książki.

Polecam serdecznie!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Insignis.

Autor książki: James Wallman
Tytuł książki: Rzeczozmęczenie. Jak żyć pełniej, posiadając mniej
Tytuł oryginalny: Stuffocation: Living More With Less
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Katarzyna Dudzik
Liczba stron: 368
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Related posts:

"50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat" - Pierdomenico Baccalario, Tommas...
"Martwa jesteś piękna" - Belinda Bauer
Szklany miecz - Victoria Aveyard