„Rywalki” – Kiera Cass

26 sierpnia 2017

selekcja-tom-1-rywalki-b-iext43199121AGNIESZKA:

„Rywalki” nie wpadły w moje ręce przypadkiem, bo już dawno czaiłam się na tę książkę. Kiedy tylko zobaczyłam, że przyjaciółka ma ją na półce, od razu pożyczyłam.

➡ „Rywalki” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Po minionych czterech wojnach światowych demokrację na nowo zastąpiła monarchia. Na terenie państwa Illei, książę Maxon wraz ze swoimi rodzicami organizuje konkurs, eliminacje, podczas których wyłoni kandydatkę i przyszłą żonę, która wraz z nim będzie panować państwem.

Podczas pierwszoosobowej narracji prowadzonej z perspektywy głównej bohaterki (która swoją drogą ma na imię America) dowiadujemy się, że Mer dostaje zawiadomienie o eliminacjach, w których ma zostać wyłonionych 35 dziewczyn. W kraju panuje podział na klasy społeczne, więc jest to też szansa na rozwój i wzbogacenie się rodzin dziewcząt, które zostaną wybrane. Klasy społeczne dzielą się od 1 – najbogatszej rodziny królewskiej aż po 8 – biedaków i żebraków. America postanawia jednak, że nie weźmie w nich udziału z uwagi na Aspena – chłopaka, z którym od jakiegoś czasu się spotyka i do którego żywi swoje uczucia. Aspen jednak jest o klasę niżej od Mer, więc obawiają się reakcji najbliższych. Ukochany tymczasem nakłania ją do wzięcia udziału w eliminacjach. Tłumaczy, że jest to szansa dla wzbogacenia się jej rodziny. America uważa, że książę Maxon – wyglądający na niezwykle zadufanego w sobie – jest nikim w porównaniu do jej ukochanego. Nie ma pojęcia jednak, co się wydarzy, kiedy nagle okaże się, że została wylosowana jako jedna z kandydatek do korony. Czy America zmieni swoje zdanie? Czy książę Maxon okaże się być taki, jak o nim myślała przez lata oglądając Biuletyn Illei?

Bardzo wciągająca pierwsza część serii, którą na pewno przeczytam w całości, bo już to czuję. Bardzo fajny klimat, choć to trochę taka sielanka i książka typowa dla młodzieży gimnazjalnej bądź licealnej. Mimo wszystko mnie również bardzo wciągnęła. Fabuła jest bardzo ciekawa, pomysł z eliminacjami na żonę przyszłego króla brzmi dla mnie ciekawie nawet bez czytania samej książki. Bohaterowie byli bardzo fajni, zwłaszcza główna bohaterka, książę czy pokojówki. Zachowanie Aspena trochę irytowało, ale nie był on taki zły. Natomiast totalne zło pojawiało się, kiedy spotkałabym bohaterkę, której najchętniej rozdarłabym gardło – mam na myśli Celeste, jedna z osób z eliminacji.

Polecam serdecznie, szczególnie czytelnikom płci żeńskiej ;)

„Rywalki” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Kiera Cass
Tytuł książki: Rywalki
Tytuł oryginalny: Selection
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Małgorzata Kaczarowska
Liczba stron: 336
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Romans
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Related posts:

"Elmer na szczudłach" - David McKee
"Połów" - Ove Løgmansbø
"Ciemnokrąg" - Daniel Koziarski