„Rywalka królowej” – Carolly Erickson

8 grudnia 2016

rywalka-krolowej-b-iext6327493PRZEMEK:

Mam jakiś taki sentyment do Tudorów. Jest to poniekąd dziwne, bo nigdy nie oglądałem serialu o tej dynastii, nigdy też nie byłem jakimś zapalonym historykiem. Niemniej jednak ilekroć trafię na książkę choćby po części nawiązującą do Wielkiej Brytanii w czasach Henryka VIII i jego krewnych, nie umiem przejść obojętnie. Tak samo było w tym przypadku.

„Rywalka królowej” to opowieść o dwóch kobietach i jednym mężczyźnie. Jak łatwo się domyślić – żadne z nich nie miało lekkiego życia. Pierwsza z kobiet do królowa Elżbieta I, nie, posiadająca męża ani potomka, samotnie władająca, ufając zaledwie kilku wybranym osobom. Druga to Letycja Knollys, wnuczka Marii Boleyn, bezgranicznie zakochana w jednym z najważniejszych mężczyzn na dworze królowej.

Ów „szczęśliwiec” to znana postać historyczna – Robert Dudley, hrabia Leicester. Zarazem wolny i zniewolony. O kiepskiej przeszłości, ale być może wielkiej przyszłości. Waleczny i zawzięty, ale też troskliwy i kochający, kiedy trzeba. I choć przysłowie powiada, że „gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”, w tym przypadku raczej wypada powiedzieć „takich dwóch jak on, to nie ma ani jednego” – więc siłą rzeczy zapowiada się zawzięta, damska walka. A w tej, jak powszechnie wiadomo, wszystkie chwyty dozwolone, także (a może zwłaszcza?) te poniżej pasa.

Carolly Erickson wiedzie czytelnika przez opowieść, przedstawiając wszystkie wydarzenia oczami Letycji – tej, która w tym nie-tak-znowu-miłosnym trójkącie startowała do wyścigu z najdalszej pozycji, wyposażona chyba tylko w urok i determinację. Razem z nią przeżywamy wzloty i upadki, rozterki, żale, radości i smutki, obserwując ją od chwili, gdy jako dziecko widzi z bliska śmierć, do momentu, gdy mając 94 lata sama jest świadoma końca własnego życia. To ciekawa i interesującą opowieść o tym, co kobieta jest w stanie zrobić dla mężczyzny, jakich poświęceń wymaga miłość…

Książka ta powinna przypaść do gustu przede wszystkim miłośnikom historii Wielkiej Brytanii, zwłaszcza z okresu Tudorów, ale też tym z Was, których interesują fabularyzowane biografie nietuzinkowych postaci – bo taka z pewnością była Letycja Knollys.

Recenzja książki w atrakcyjnej cenie jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Carolly Erickson
Tytuł książki: Rywalka królowej
Tytuł oryginalny: Rival to the Queen
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Urszula Gardner
Liczba stron: 488
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Historyczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego polskiego wydania: 2012

Related posts:

"Śnieżka musi umrzeć" - Nele Neuhaus
"Bracia Hioba" - Rebecca Gablé
"Zło czai się na szczycie" - Marta Matyszczak

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>