„Psy gończe” – Jørn Lier Horst

14 maja 2015

psygonczeSkandynawskie serie kryminalne mają to do siebie, że są wielotomowe. To zaś oznacza najczęściej, że i opisywane w nich wydarzenia mają ścisłą chronologię. I choć każdy tom to inna sprawa – więc i inny wątek główny – to jednak wątki poboczne ciągną się nieraz przez kilka książek.

Dlatego też bardzo się zdziwiłem, gdy buszując po sieci wyczytałem, że przeczytany przeze mnie „Jaskiniowiec” to dziewiąty (!) tom serii o Williamie Wistingu, a omawiane dziś „Psy gończe” to tom ósmy. A tylko te dwa zostały wydane jak na razie w Polsce.

Przejdźmy jednak najpierw do fabuły: Line Wisting jako jedna z pierwszych trafia na miejsce zbrodni – tuż obok miejskich murów zabity został mężczyzna spacerujący z psem. Wiedziona dziennikarskim instynktem szybko odkrywa, że ofiarą jest niejaki Jonas Ravneberg. Co więcej – ktoś właśnie włamał mu się do mieszkania…

Równocześnie jej ojciec, William, zostaje zawieszony w pracy i postawikny przed Biurem Spraw Wewnętrznych, oskarżony o sfałszowanie dowodów w jednej ze spraw siedemnaście lat temu. Adwokat odbywającego przez ten czas karę więźnia przekonany jest o jego niewinności i – jak twierdzi – ma ku temu niezbite dowody.

Czy faktycznie doszło do naruszeń? Dlaczego Ravneberg zginął i z czyich rąk? Kim lub czym są tytułowe psy gończe? Czy czytelnik będzie w stanie wykoncypować, jak wyglądał faktyczny przebieg zdarzeń, zarówno dotyczący śmierci Ravneberga, jak i sprawy sprzed kilkunastu lat?

Tym razem nie udało mi się odkryć rozwiązania – musieli mi je wskazać bohaterowie ;) Niemniej książka aż do ostatnich stron trzyma w napięciu. Rozmawiałem też z wydawnictwem Smak Słowa i otrzymałem potwierdzenie, że wcześniejsze tomy również ukażą się niebawem w Polsce – jeden z nich już we wrześniu! I jestem przekonany, że będzie równie wciągający. Bo William Wisting trafił do panteonu moich ulubionych bohaterów.

Za udostępnienie e-booka do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa.

Autor książki: Jørn Lier Horst
Tytuł książki: Psy gończe
Tytuł oryginalny: Jakthundene
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Milena Skoczko
Liczba stron: 388
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Related posts:

2 Comments

  • Marta 14 maja 2015 at 15:07

    Nie są ze sobą powiązane? Czy lepiej najpierw przeczytać ósmy a potem dziewiąty? ;)

    • Przemek 15 maja 2015 at 12:11

      Jak masz możliwość, to lepiej 8 -> 9. Co powieść, to inna sprawa główna, więc w sumie nie ma przeszkód by czytać losowo, jedynie wątki bardzo poboczne z życia głównego bohatera płyną przez całość (czyli takie typu czy jego pies jeszcze żyje czy już nie i tak dalej) :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>