„Przyjaciele po grób” – Nele Neuhaus

9 sierpnia 2016

Przyjaciele_po_grob_okladka02PRZEMEK:

Po bardzo przyjemnym pierwszym spotkaniu z Pią Kirchhoff i Oliverem von Bodensteinem w „Nielubianej”, zabrałem się za lekturę kolejnego tomu, by znów przenieść się w okolice gór Taunus. Tym razem zaczęło się – jakby to ująć – „z grubej rury”.

W ogrodzie zoologicznym Opel-ZOO we wspomnianych górach zostaje odnalezione ciało mężczyzny. No, dokładniej trzy członki jego ciała, na wybiegach trzech różnych zwierząt – reszta korpusu leży gdzieś na polu. Zmasakrowany mężczyzna to Hans-Ulrich Pauly – miejscowy ekoświr, mający lekko na pieńku z dyrektorem zoo, Christophem Sanderem oraz z władzami miasta, prowadzący wegetariańską knajpkę „Zielenina” i walczący o powstrzymanie budowy nowej drogi na istotnych dla ekosystemu terenach zielonych.

Śledztwo w tej sprawie przypada zespołowi, do którego należy Pia Kirchhoff oraz jej przełożony, Oliver von Bodenstein. Kto jednak mógłby chcieć śmierci ekologa-amatora i nauczyciela zarazem? Grono podejrzanych z kazda chwilą zatacza coraz szersze kręgi, obejmując genialnych informatyków, potentatów branży budowlanej, miejskich urzędników a nawet… dyrektora Sandera, w którego niewinność wierzy chyba tylko jedna osoba…

Także i tym razem Nele Neuhaus rzuca nas w wir nietypowego śledztwa, a zarazem daje nam poznać bohaterkę z zupełnie innej strony, niż poprzednio. To już nie ta sama Pia, która błyskała ostatnio wiedzą na temat koni i wspominała chwile z mężem. Moim zdaniem to dobrze – komisarz Kirchhoff przedstawiona w nowym świetle jest jeszcze bardziej wiarygodna, a jej charakter czy zachowanie ma duży wpływ na przebieg śledztwa i jego rezultaty.

Jeśli czytaliście już „Nielubianą” i przypadła Wam do gustu, to właściwie tej książki rekomendować Wam nie muszę ;) powinna Was wciągnąć i zaintrygować równie mocno co pierwszy tom :) Jeśli zaś dopiero chcecie zacząć swoją czytelniczą przygodę z twórczością Nele Neuhaus – zachęcam do rozpoczęcia od poprzedniej części. Nie zawiedziecie się na pewno :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

Autor książki: Nele Neuhaus
Tytuł książki: Przyjaciele po grób
Tytuł oryginalny: Mordsfreunde
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Anna i Miłosz Urbanowie
Liczba stron: 408
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2007
Rok pierwszego polskiego wydania: 2013

Related posts:

"Więcej krwi" - Jo Nesbø
"Chłopiec-duch. Prawdziwa opowieść o cudownym powrocie do życia" - Martin Pistorius, Megan...
"Mysi Domek. Sam i Julia w cyrku" - Karina Schaapman