„Przekroje: Owoce i warzywa” – Agnieszka Sowińska

21 listopada 2015

2157_przekroje_owoce_i_warzywaBASIA:

Otwieram, a tu co? Jakieś ludki o trudnych do określenia kształtach. Obok nazw – tu już lepiej, bo bardziej znanych – jak magnez, cukier, witamina C, występuje jednak coś takiego, jak pektyna i garbnik. Myślę sobie: czy to na pewno jest książka dla dzieci, czy kolejny zdrowo-ekologiczny bełkot?

Po zapoznaniu się z ideą stweierdziłam jednak, że mam do czynienia z… rewelacyjną, wielkoformatową, polską książką edukacyjną dla dzieci. Taką, jakich naprawdę (moim zdaniem) wciąż za mało jest na rynku. Edukacyjna jest ona także dla dorosłych, ponieważ wątpię, czy większość z nas pamięta, w jakim owocu są pektyny czy skrobia i co to w ogóle jest, za co odpowiada, jakie ma działanie na nasz organizm.

Tej książki się nie czyta – ją się poznaje. W prosty sposób pokazuje podstawowe owoce i warzywa, a także dlaczego warto je jeść. Potem, podczas posiłku z niejadkiem (ale niekoniecznie tylko z nim) możemy się łatwo odnieść do faktu, że na obiad są brokuły, ponieważ zawierają… a no właśnie, co zawierają? A nie skrótowo wmawiać, że jemy to „bo tak”, „bo to jest zdrowe”… W dodatku warto zaznaczyć że, autorka jest Polką, więc także przedstawione produkty są krajowe, czyli najlepsze dla nas.

Książka nie zawiera żadnych tekstów oprócz wiersza na wstępie i nazw owoców i warzyw na nich, dlatego przeglądać można ją już z bardzo małym dzieckiem powyżej roku, choć tutaj ostrożnie – ponieważ cienkie, a duże strony nie sprzyjają oglądaniu ich z taką intensywnością, z jaką życzy sobie około roczna pociecha.

Jesteś ciekawy, co siedzi w śliwce i po co brzoskwinie garbnik? Ja już wiem! :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Autor książki: Agnieszka Sowińska
Tytuł książki: Przekroje: Owoce i warzywa
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 32
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca
Rok pierwszego wydania: 2015

Related posts:

"Poza sezonem" - Jørn Lier Horst
"Pan Tadeusz" - Adam Mickiewicz
"Wotum nieufności" - Remigiusz Mróz

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>