„Przekroczyć granice” – Katie McGarry

19 sierpnia 2016

przekroczyc-granice-b-iext36353332PRZEMEK:

Obejmując ten tytuł patronatem medialnym przeczuwałem, że to będzie dobry krok. Że to książka, którą naprawdę warto przeczytać i którą warto rozreklamować. Cóż… nie myliłem się ani trochę ;)

Dość nietypowo, powieść ta posiada aż dwoje głównych bohaterów, a narracja prowadzona jest na przemian z ich perspektywy w poszczególnych rozdziałach. Najpierw poznajemy Echo Emerson. Wiemy o niej tyle, że mieszka z władczym ojcem i jego nową ukochaną, spodziewającą się dziecka. Brat Echo – Ares – i ich matka stanowią trudną przeszłość, którą powoli odkrywamy na kolejnych kartach powieści. Dziewczyna chodzi na sesje terapeutyczne, by przypomnieć sobie wyparte z pamięci bolesne wydarzenia.

Kolejnym bohaterem, także objętym spotkaniami z panią psycholog, jest Noah Hutchins. Srednio lubiany w szkole, stanowi raczej typ outsidera. Jego rodzice nie żyją, on sam trafił do rodziny zastępczej – niestety innej, niż jego dwaj młodzi bracia, którzy są dla niego najważniejsi.

Kiedy Echo i Noah trafiają na siebie, mimo początkowej nieufności starają się zrealizować wspólny plan pomocy sobie nawzajem w odkryciu skrywanych przed nimi faktów. Czy jednak ich współpraca jest możliwa? Czy istnieje szansa na coś więcej, niż przelotna znajomość z racji wspólnego interesu?

Katie McGarry w książce, która na pierwszy rzut oka – patrząc zaledwie na tytuł i okładkę – wydaje sie kolejnym, banalnym love story, przemyca o wiele więcej. Bohaterowie to nie wyidealizowani nastolatkowie, jakich spotykamy w wielu powieściach z gatunku tych „young adult” – zarówno Echo, jak i Noah są postaciami z trudną przeszłością i perspektywami na równie trudną i niepewną przyszłość. To dwójka outsiderów z wyboru – takiego, którego po części dokonali samodzielnie, po części ktoś dokonał go za nich, początkując traumatyczne wydarzenia sprzed lat.

„Przekroczyć granice” to – i owszem – opowieść o miłości, zaufaniu i zrozumieniu. Ale przede wszystkim to historia o walce: walce o powrót do normalności, o akceptację, o szczęście w życiu, które ostatnimi czasy nie obfitowało w zbyt wiele chwil, dających powód do uśmiechu. Dlatego cieszę się, że objąłem ten tytuł patronatem medialnym. A Was zachęcam do lektury i zapraszam do wzięcia udziału w konkursie, który już niebawem pojawi się na naszym Instagramie :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Muza.

Autor książki: Katie McGarry
Tytuł książki: Przekroczyć granice
Tytuł oryginalny: Pushing the Limits
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Monika Wiśniewska
Liczba stron: 496
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Related posts:

"Złodziejka książek" - Markus Zusak
"Pani Einstein" - Marie Benedict
"Między prawami: Przedpiekle" - Vera Eikon

2 Comments

  • Paulet 21 sierpnia 2016 at 11:03

    Ta recenzja mnie tylko utwierdziła w tym, że muszę tę książkę koniecznie przeczytać, od dawna mnie ona kusi ale niestety mój portfel płacze – jak tylko przestanie to na pewno po nią sięgnę. :)

  • Paulet 21 sierpnia 2016 at 11:04

    Aleeeeeeeee, z chęcią wezmę też udział w konkursie! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>