„Prawdziwy gangster” – Jon Roberts, Evan Wright

16 października 2015

prawdziwy-gangster-b-iext9751036Jak każdy miłośnik kryminałów i powieści sensacyjnych, na ich łamach spotykam nie tylko dzielnych detektywów, policjantów i im podobnych, ale także – a może przede wszystkim – różne ciemne typki. I o ile czytając książkę wręcz oczekujemy, kiedy jakiś szwarccharakter pojawi się i namąci, o tyle w rzeczywistości chyba nigdy nie chcielibyśmy mieć z nim do czynienia. Ale czy można odróżnić gangstera od przeciętnego człowieka? Postanowiłem dowiedzieć się nieco więcej na temat przestępczości, sięgając po książkę „Prawdziwy gangster”.

Owa pozycja stanowi biografię (po części w formie wywiadów) Jona Pernella Robertsa, urodzonego jako John Riccobono – jednego z większych gangsterów w USA. Zaczynał jako żołnierz mafii, skończył swoją karierę jako kokainowy kowboj, zarabiający grube miliony dolarów – przynajmniej, dopóki go nie złapano. Czy książkę spisano w więzieniu? Ależ skąd – podczas jej pisania przebywał na wolności (piszę w czasie przeszłym, gdyż w 2011 roku, już po publikacji książki, Jon Roberts zmarł na raka). Chwila, chwila – zapytacie – wykiwał wymiar sprawiedliwości? Cóż, nie potwierdzam, nie zaprzeczam ;)

Niesamowite wrażenie robi opowieść Robertsa o tym, jak rozwijała się jego „władza”, możliwości, ile zawdzięcza w tym wszystkim sobie, ile mafii, a ile przekupnym urzędnikom. Książkę – mimo, że biograficzna – czyta się naprawdę z ogromną ciekawością, zwłaszcza, jeśli kojarzy się choć trochę mafijne klimaty i takie nazwiska, jak chociażby Meyer Lansky czy Bugsy Siegel. A dodajmy do tego jeszcze Pablo Escobara (czyli najsłynniejszego barona narkotykowego), Bruce’a Lee, Jimiego Hendrixa, a także… jedną z dziewczyn Bonda oraz takich raperów jak Akon, Snoop Dogg czy 50 Cent.

Postać Jona Robertsa zresztą jest o tyle fascynująca, że trwają prace nad ekranizacją niniejszej książki. Już za rok do kin trafi film „Cocaine Cowboys” z Markiem Wahlbergiem w roli głównej. Nie wiem jak Wy, ale ja zamierzam obejrzeć – polecam jednak najpierw przeczytać książkę. Naprawdę robi wrażenie!

Autor książki: Jon Roberts, Evan Wright
Tytuł książki: Prawdziwy gangster: Moje życie: Od żołnierza mafii do kokainowego kowboja i tajnego współpracownika władz
Tytuł oryginalny: American Desperado: My Life – from Mafia Soldier to Cocaine Cowboy to Secret Government Asset
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Alicja Gałandzij
Liczba stron: 528
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Biografia/autobiografia/pamiętnik
Rok pierwszego wydania: 2011
Rok pierwszego polskiego wydania: 2012

Related posts:

"Następne pokolenie" - Aleksander Makowski
"Kroniki Jaaru: Księga luster" - Adam Faber
"Kłopot z kobietami" - Jacky Fleming

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>