„Poznań Fantastyczny: Miasto dwa zero” – Antologia

8 marca 2017

miasto20PRZEMEK:

Po raz kolejny zdecydowałem się sięgnąć po antologię opowiadań, które zwyciężyły i zostały wyróżnione w konkursie „Poznań Fantastyczny”, organizowanym co rok w moim mieście (dla przypomnienia, antologie tematyczne „Miejska paralaksa” i „Antymiasto” już recenzowałem) ;)

W antologii wydanej trzy lata temu zawarte zostały trzy opowiadanie nagrodzone przez jury oraz dodatkowych pięć, które otrzymały wyróżnienie. Są to, w tejże właśnie kolejności, następujące teksty:

  1. „Architekt” – Grzegorz Piórkowski
  2. „Wielkimi krokami” – Michał Sobkowiak
  3. „Skutki braku teleportera” – Klaudyna Bajkowska
  4. „Twierdza Maius” – Jakub Baranek
  5. „W piksel mnie cmoknij” – Anna Rosner
  6. „I może jeszcze stolicę…” – Michał Wrzodak
  7. „Instrukcja numer 9″ – Michał Rybiński
  8. „Zmiana warty” – Jakub Góralczyk

Wszystkie z nich łączy jedno: w ten czy inny sposób dotykają konkursowego tematu „Miasta 2.0″, scyfryzowanego, przyszłościowego, a może jeszcze w inny sposób pasującego do tego opisu. Każde z nich cechuje się też odmiennym stylem – i to na tyle, że niektóre zupełnie nie przypadły mi do gustu, a inne kusi przeczytać raz jeszcze. A przy okazji powykłócać się z jury o to, który tekst na co zasługuje i dlaczego ;)

Do lektury zachęcam przede wszystkim dwie grupy osób (a może jedną, kumulując obie cechy?) – mieszkańców Poznania oraz osoby zafascynowane fantasy i science fiction.

Wszystkich natomiast zachęcam do wzięcia udziału w konkursach – po pierwsze, w tegorocznej edycji konkursu „Poznań Fantastyczny” – szczegóły znajdziecie TUTAJ. Po drugie – mam dla Was garść antologii pokonkursowych ;) Szczegółów wypatrujcie na naszym Facebookowym profilu jeszcze dziś ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Miejskiemu Posnania.

Autor książki: Grzegorz Piórkowski, Michał Sobkowiak, Klaudyna Bajkowska, Jakub Baranek, Anna Rosner, Michał Wrzodak, Michał Rybiński, Jakub Góralczyk
Tytuł książki: Poznań Fantastyczny: Miasto dwa zero
Język oryginalny: polski
Tłumacz: Anna Gralak
Liczba stron: 440
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Science fiction
Forma: Zbiór opowiadań / nowel
Rok pierwszego wydania: 2014

Related posts:

"Sztuka odwlekania" - John Perry
"Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)" - Boguś Janiszewsk...
"Awaria małżeńska" - Natasza Socha, Magdalena Witkiewicz

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>