„Powtórka” – Marcel Woźniak

21 sierpnia 2017

Marcel_Wozniak_POWTORKA_300dpi-337x535PRZEMEK:

„Powtórka” wydawała mi się na tyle interesującym kryminałem, że sięgnąłem po niego niemal w ciemno. Jakież było zatem moje zdumienie, gdy na kartach powieści pojawił się mój stary, dobry znajomy! No, ale po kolei…

Leon Brodzki zakończył swoją policyjną karierę i odszedł na równie zasłużoną, co wyczekiwaną emeryturę. Nieoczekiwanie jednak, niczym Felipe Massa w Formule 1, zostaje niemal natychmiast ponownie zaprzęgnięty do tej samej roboty. Po Toruniu grasuje najprawdopodobniej seryjny morderca – ale nie to jest najstraszniejsze. Heraklit, jak podpisuje się ów ktoś, kalkuje zbrodnie sprzed lat, równocześnie zmuszając Brodzkiego do wzięcia udziału w szaleńczej grze, której zasady są niw do końca znane, a stawką jest życie nie tylko postronnych, ale i bliskich policjantowi osób.

Brodzkiego czeka tytułowa „Powtórka” i ponowne przeanalizowanie spraw i zbrodni, które celowo lub mimowolnie zdążył wyprzeć z pamięci. Czy to jednak możliwe? Do czego zmierza popapraniec, kaleczący kolejne ofiary?

Muszę przyznać, że Marcel Woźniak skonstruował niesamowicie zakręconą fabułę. Stuprocentowo zaintrygowany wędrowałem po literackim Toruniu, próbując razem z Leonem Brodzkim dorwać stania, a przy okazji… natknąłem się parokrotnie na dziennikarza. Marka Benera. Bohatera twórczości Roberta Małeckiego – toruńskiego kolegi po piórze Marcela Woźniaka. Kurczę – jak dla mnie czad! Obaj „kryminaliści” zaczęli tworzyć coś na kształt toruńskiego kryminalnego uniwersum – świat w ich powieściach jest ten sam, bohaterowie pojawiają się i tu, i tu… I wiecie co? To jest piękne! A wiem z zaufanego źródła ;) że na tym jednym tomie nie kończy się sieć powiązań.

Biorąc zatem pod uwagę, że na dniach premierę ma „Porzuć swój strach” Roberta Małeckiego, a Marcel Woźniak ma dla nas w zanadrzu „Mgnienie” i „Otchłań” – czeka nas jeszcze parę spotkań zarówno z Markiem Benerem, jak i z Leonem Brodzkim. A tego drugiego polubiłem na tyle, że z pewnością nie odpuszczę sobie tej przyjemności, i wrócę do fikcyjnego Torunia rozwiązywać kolejne popaprane sprawy – i Wam polecam uczynić podobnie ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona.

Autor książki: Marcel Woźniak
Tytuł książki: Powtórka
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 464
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017

Related posts:

"Coaching dla zwycięzców" - Jack Canfield, Peter Chee
"Poznań Fantastyczny III. Miejska paralaksa" - Antologia
"Księga hygge. Jak zwolnić, kochać i żyć szczęśliwie" - Louisa Thomsen Brits