„Potęga KIEDY” – Michael Breus

5 kwietnia 2017

Breus_Potegakiedy_500pcxBASIA:

Kiedy jest dobra pora na kawę, aby naprawdę poczuć jej siłę pobudzenia? O której najlepiej się położyć, żeby wstać wypoczętym? Kiedy spotykać się z przyjaciółmi? Kiedy pisać maile, aby zostały odczytane? Czy warto odsypiać w weekend? A nawet… kiedy się kochać, wypić drinka czy… iść do toalety? Na te i na wiele – bardzo wiele – innych pytań o to, KIEDY, uzyskacie odpowiedzi w książce „Potęga KIEDY”.

Kiedy, kiedy, kiedy? Amerykański chronobiolog Michael Breus lecząc swoich pacjentów z zaburzeń snu odkrył nie tylko, jak wyleczyć się z bezsenności, ale także dostrzegł, że nasz organizm lepiej lub gorzej reaguje na pewne czynności wykonane w danym czasie, a przestrzeganie wewnętrznych zegarów biologicznych najlepiej zwiększa skuteczność i satysfakcje. Wielu z nas słyszało pewnie o tym, że ludzie dzielą się na sowy i skowronki. Że ci pierwsi często czuwają do późnej nocy, podczas gdy ci drudzy wstają skoro świt, kiedy ci pierwsi przekręcają się na drugi bok. Doktor Breus stwierdził jednak, że nie jesteśmy ptakami, a bliżej nam do ssaków – takich jak lew, niedźwiedź, delfin i wilk.

Każdy z tych czterech typów autor opisuje szczegółowo, a książka zaczyna się od testu, dzięki któremu łatwo samemu znaleźć się wśród nich. Aby było łatwiej – książka dzieli się na trzy części. Pierwsza dokładnie opisuje modelowo chronotypy. Druga zawiera kilka rozdziałów, podzielonych tematycznie na zdrowie, związki, sen, pracę czy zabawę i kreatywność. Trzecia część mówi o tym, jak potęgę KIEDY odnosić do całego życia, zaś na samym końcu mamy ujęte wzorcowe zegary biologiczne.

Medycyna snu to rzeczywista dziedzina nauki i choć bardzo młoda, to prężnie się rozwija i być może za paręnaście/parędziesiąt lat, jeśli nie wszyscy, to z pewnością dużo ludzi będzie przestrzegać swoich chronotypów, osiągając w ten sposób więcej satysfakcji z życia.

Początkowo podchodziłam do tego baaardzo nieufnie. No bo jakim cudem jakiś tam – niech mu będzie – lekarz z drugiego końca świata, żyjący w innej kulturze, w innym wieku, bez żadnej konsultacji może wiedzieć lepiej, kiedy powinnam wykonywać takie czynności, jak jedzenie, uprawianie sportu czy spanie. Skąd? Przecież każdy zna siebie najlepiej? Postanowiłam jednak spróbować i stosować się do jak największej ilości dobrych pór na określone rzeczy. Czytając, sama odkryłam, że jako lew i tak dużą cześć zadań wykonuję mniej więcej w odpowiednim przedziale czasowym, więc w samej idei tych czterech chronotypów jest ziarenko prawdy. Niektóre czynności nieco przesunęłam i naprawdę udało mi się dzięki temu lepiej wykorzystać ten czas. Nie, nie poczułam się super cudownie, nie, nie rozwiązały się moje wszystkie problemy, bo nie o to w tym chodzi, ale podejście do nich zmieniło się na lepsze, a odkrycie rozwiązań szybsze lub prostsze bądź miałam więcej siły na ich rozwiązanie.

Polecam każdej pełnoletniej osobie, która chce zwiększyć swoją wydajność, poczuć się lepiej i zrozumieć swoje ciało, współpracując z nim.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Znak Literanova.

Autor książki: Michael Breus
Tytuł książki: Potęga KIEDY. Żyj w zgodzie ze swoim naturalnym rytmem
Tytuł oryginalny: The Power of When. Discover Your Chronotype – and the Best Time to Eat Lunch, Ask for a Raise, Have SEx, Write a Novel, Take Your Meds, and More
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Agnieszka Myśliwy
Liczba stron: 352
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2016
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Related posts:

"Koneser" - Joanna Opiat-Bojarska
"Opowiastki dla małych uszu" - Joanna Wachowiak
"Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam" - Dominik Fórmanowicz + KONKURS!!!

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>