„Polscy święci i błogosławieni” – Ewa Czerwińska

22 grudnia 2016

swieciPRZEMEK:

9 czerwca 2013 roku kardynał Angelo Amato powiedział, że „Polska jest ojczyzną świętych”. Brzmi górnolotnie, nieprawdaż? Trochę tak, jakbyśmy „produkowali” ich na masową skalę. A przecież ilu ich jest – jest święty Wojciech, święty Stanisław Kostka, wiadomo – Jan Paweł II – ale potem jakoś tak nagle robi się problem, jeśli mamy wymienić kogokolwiek więcej. Nie wspominając już o błogosławionych.

Tymczasem okazuje się, że lista zarówno jednych, jak i drugich jest spora – w książce znajdziemy żywoty aż 32 polskich świętych oraz 226 błogosławionych, w tym 108 męczenników II wojny światowej z lat 1939-1945. Te liczby robią wrażenie, prawda? I faktycznie o każdej z tych postaci zawarte jest choćby kilka zdań życiorysu, a często nawet kilka stron.

Książka o tyle ciekawa, że potrafi zwrócić naszą uwagę na wiele nietuzinkowych postaci, które wykazały się nie lada odwagą lub innymi przymiotami godnymi naśladowania. A swoją drogą, mała ciekawostka – jednym z opisanych bohaterów jest nie kto inny, jak… błogosławiony Bronisław Komorowski (!) ;)

Wchodząc w bożonarodzeniowy klimat, zachęcam do zerknięcia w stronę naszych rodzimych świętych i błogosławionych – nawet nie wiecie, jak wiele fascynujących historii kryje się w ich życiorysach :)

Recenzja książki w atrakcyjnej cenie jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Ewa Czerwińska
Tytuł książki: Polscy święci i błogosławieni
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 252
Kategoria: Literatura piękna
Forma: Zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2013

Related posts:

"Włoskie buty" - Henning Mankell
"Szczęście do wzięcia" - Jason F. Wright
"Kastor naprawia rower" - Lars Klinting

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>