„Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku” – Piotr Grzegorz Michalik

14 września 2016

podmiejskimdoindianPRZEMEK:

Przywykliśmy do tego, że sytuacje dziwne, zakręcone, nieco abstrakcyjne, komentujemy zwrotem „ale Meksyk!”. Jak to jednak jest w owym Meksyku? Czy rzeczywiście sporo tam abstrakcji i „oryginalności”, jakkolwiek by jej nie nazwać? Postanowiłem się o tym przekonać, sięgając po książkę Piotra Grzegorza Michalika.

Autor, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, w swojej opowieści nie przywdziewa uczelnianej togi i nie głosi sztywnego wykładu z ambony. O nie, wiedzie nas przez swoją opowieść jak przewodnik, oprowadzający turystów po – jak sam podkreśla – „kraju niewiarygodnych kontrastów”. Nie jest to styl typowo gawędziarski, jak u Wojciecha Cejrowskiego, ale muszę przyznać, że czyta się naprawdę ciekawie.

Meksyk poznajemy od strony… śmierci. No, właściwie to Świętej Śmierci. Zdziwieni? Nie tylko Wy, ale z drugiej strony – zaczynając książkę od tak mocnego akcentu, potem już nic nie wydaje się aż tak dziwne. Ani fakt, że pewne regiony sprawiają wrażenie „raju dla gejów”, ani to, w jaki sposób mieszkańcy radzą sobie z toczącymi się nieustannie dookoła wojnami narkotykowych karteli, ani nawet…dowcipy o antropologach, krążące wśród „tubylców”.

Jedli potrzebujecie oswoić się z Meksykiem, bo planujecie podróż w tamte strony, moim zdaniem warto podskoczyć najpierw „Podmiejskim do Indian”. Jeśli nie planujecie podróży – macie pełną dobrowolność ;) pewne jest jedno: po lekturze nigdy nie spojrzycie w ten dam sposób na państwo graniczące od południa z USA.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Czarna Owca.

Autor książki: Piotr Grzegorz Michalik
Tytuł książki: Podmiejskim do Indian: Reportaże z Meksyku
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 328
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Podróżnicza
Forma: Reportaż / zbiór reportaży
Rok pierwszego wydania: 2016

Related posts:

"Elmer. Słoń w kratkę" - David McKee
"Oskarżenie" - Remigiusz Mróz
"Mysi Domek. Sam i Julia" - Karina Schaapman

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>