„Pobij swój rekord. Skuteczne treningi od 5 km do maratonu dla ambitnych biegaczy” – Pete Pfitzinger, Scott Douglas

1 grudnia 2015

pobij-swoj-rekord-skuteczne-treningi-od-5-km-do-maratonu-dla-ambitnych-biegaczy-b-iext28256473Trudno jednoznacznie określić, kiedy pojawiła się w Polsce moda na bieganie. Jeszcze trudniej stwierdzić, czy to faktycznie tylko moda, czy może jednak po prostu górę wzięła w nas wrodzona potrzeba zdrowego trybu życia oraz chęć rywalizacji – z innymi, ze sobą samym oraz z siłami natury. Pewne jest jedno – biegać każdy może, trudniej jednak biegać „z głową”…

Pete Pfitzinger, pięciokrotny zwycięzca maratonu i dwukrotny olimpijski reprezentant USA w tym biegu oraz Scott Douglas, biegający na zawodach od prawie 40 lat, podjęli się próby teoretycznej, ale i praktycznej nauki rozsądnego, a zarazem efektywnego biegania. Dlatego też książka ta została podzielona na dwie części.

W pierwszej z nich, teoretycznej, autorzy w bardzo przystępny sposób tłumaczą takie terminy, jak pułap tlenowy, próg mleczanowy czy rezerwy tętna, podając przykłady konkretnych treningów i ich rezultatów oraz skutków (także ubocznych) dla naszego organizmu. Wyjaśniają także, jak powinien wyglądać optymalny trening oraz przygotowanie do zawodów.

W drugiej części książki zamieszczone zostały plany treningowe. Dla każdego z opisanych biegów – a więc na 5 km, 8 km, 10 km, 15 km , półmaratonu, maratonu i biegu przełajowego – autorzy rozpisali kilka planów, w zależności od wyjściowej sprawności biegacza. Wiadomo, im kto częściej, szybciej, dalej lub ekonomiczniej biega, potrzebuje zupełnie innego przygotowania do czekających go zawodów.

Ze swojego (nikłego, ale zawsze) doświadczenia biegowego muszę przyznać, że książka ta stanowi solidny podręcznik biegacza (wraz z zeszytem ćwiczeń ;)). Tytuł „Pobij swój rekord” jak najbardziej na miejscu – po lekturze aż kusi wskoczyć w sportowe obuwie i mimo fatalnej pogody wybiec na jakąś trasę ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Septem.

Autor książki: Pete Pfitzinger, Douglas Scott
Tytuł książki: Pobij swój rekord. Skuteczne treningi od 5 km do maratonu dla ambitnych biegaczy
Tytuł oryginalny: Road Racing for Serious Runners: Multispeed Training – 5K to Marathon
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Michał Lipa
Liczba stron: 152
Kategoria: Hobby
Gatunek: Sport
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 1999
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Related posts:

"Mageot" - Krzysztof Kochański
"Assassin's Creed: Oficjalna powieść filmu" - Christie Golden
"Rycerz o świcie" - Mary Pope Osborne

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>