„Piasek Raszida” – Brandon Sanderson

29 marca 2017

alcatraz-kontra-bibliotekarze-tom-1-piasek-raszida-b-iext47889076PRZEMEK:

Po raz kolejny Wydawnictwo IUVI sprawiło, że sięgnąłem po mało znaną serię bardzo znanego autora. W pierwszym przypadku były to oczywiście „Kroniki Podziemia”, czyli pięć tomów przygód Gregora, napisanych przez Suzanne Collins. Innymi słowy – jedyne książki tej autorki, jakie kiedykolwiek przeczytałem – a lektura była cudowna! Idąc za ciosem, postanowiłem sprawdzić, czy cykl „Alcatraz kontra Bibliotekarze” zdoła mnie przekonać do twórczości Brandona Sandersona.

Na „dzień dobry” dowiadujemy się, że Brandon Sanderson to tak naprawdę pseudonim literacki Alcatraza Smedry, chłopaka, który jest bohaterem całego cyklu, a zarazem największą fajtłapą, jaką widział ostatnimi czasy świat. Czego by nie dotknął, od razu psuje, jakby miał wrodzony talent do uszkadzania. W dniu trzynastych urodzin Alcatraz otrzymuje jednak nietypowy prezent – w spadku po swoich nieżyjących rodzicach dostaje… woreczek piasku. Dość szybko zresztą prezent ów ginie w niejasnych okolicznościach, powodując tym samym serię nietypowych wydarzeń.

Wkrótce okazuje się, że zaginiona paczuszka to nie byle jaki piasek, a Piasek Raszida, który może pozwolić zdobyć Bibliotekarzom pełnię władzy. Owi Bibliotekarze zaś to tajna organizacja, z którą od wieków walczy rodzina Alcatraza. Także i tym razem nie pozostaje nic innego, jak stawić czoła przeciwnościom losu i podjąć wyzwanie – nawet, jeśli jest się fajtłapą, jakich mało, a do pomocy ma się równie średnio rozgarnięte towarzystwo.

Blurb na okładce sugeruje, że to „Lemony Snicket i komiksy o superbohaterach w jednym” – cóż, właśnie tak jest! Mimo, że to lektura przeznaczona dla o wiele młodszego ode mnie czytelnika, to czytałem z ogromnym zainteresowaniem (wzbudzając zresztą nomen omen spore zainteresowanie u innych, gdyż lektura niemal w całości miała miejsce na długich trasach tramwajowych). Alcatraz Smedry to przezabawny chłopak, który ma to szczęście (lub nieszczęście, zależy od perspektywy) bycia w pewnym sensie bohaterem z supermocą. Tylko czy obdarzona nią największa w okolicy ofiara losu może przynieść nie tylko sobie, ale i światu coś pożytecznego?

Nie wiem, jak Wydawnictwo IUVI to robi, ale znów mnie przekonali do znanego pisarza. Na sto procent sięgnę po kolejne tomy cyklu „Alcatraz kontra Bibliotekarze” (gdzieś mi się o uszy obiło, że to także pięcioksiąg), a kto wie – może i ostatecznie zacznę czytać „Drogę królów”, bo mnie kilku znajomych namol… yyy, znaczy bardzo gorąco ;) namawia do tego ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu IUVI.

Autor książki: Brandon Sanderson
Tytuł książki: Piasek Raszida
Tytuł oryginalny: Alcatraz Versus the Evil Librarians
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jacek Drewnowski
Liczba stron: 312
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2007
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Related posts:

"Jeżynowa zima" - Sarah Jio
"Głębokie rany" - Nele Neuhaus
"Gdy morze cichnie" - Jørn Lier Horst