„Pamiętnik Diabła” – Adrian Bednarek

9 lipca 2018

kuba-sobanski-tom-1-pamietnik-diabla-w-iext48043760PRZEMEK:

Z twórczością Adriana Bednarka spotkałem się do tej pory jedynie podczas lektury antologii „Pensjonat Pod Świerkiem” – a ściślej dwóch opowiadań jego autorstwa, znajdujących się wewnątrz. Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, w rozmowie z autorem na temat tychże opowiadań, namówił mnie do lektury „Diabełków”. Minęło pół roku i nadarzyła się okazja w postaci premiery ostatniego tomu tetralogii – dałem za wygraną i zacząłem przygodę z powieściami Adriana Bednarka ;)

Kraków. Jedna ze studentek zostaje zamordowana przez mężczyznę o psychopatycznych skłonnościach. Nie znał jej, za to obserwował od pewnego czasu i uznał, że ta „nadaje się” do ziszczenia jego morderczego planu.

Mija rok, ponownie obserwujemy Kraków z perspektywy Kuby Sobańskiego – dwudziestodwulatka, studenta prawa. Ma wszystko, czego w jego wieku można zapragnąć – wypasione mieszkanie, porządne BMW, przepiękna dziewczyna u boku. Ma jednak pewien sekret – to on zamordował rok temu tę dziewczynę. Ba, to tylko sprawiło że chętnie zamordowałby kogoś ponownie…

Chylę czoła przed Adrianem – pomysł mianowania głównym bohaterem seryjnego mordercy to coś, z czym się w literaturze raczej trudno spotkać (pomijając opowieści o prawdziwych psycholach). Tymczasem Kuba Sobański – zwany przez media Rzeźnikiem Niewiniątek – nie dość, że nie zamierza poprzestać w swoich morderczych zapędach, to na dodatek musi wieść podwójne życie i przed ukochaną Julką odgrywać ułożonego mężczyznę. I to jest dopiero przerażające i… fascynujące zarazem.

Właśnie ten fakt bowiem dodaje smaczku całej lekturze. Równocześnie obserwujemy obie strony medalu, obie twarze Kuby (no, nie do końca), i trudno przewidzieć, co się dalej wydarzy. Gra na dwa fronty już w powieściach z romansem w tle wydaje się niebezpieczna, a w tym przypadku… cóż, jest ryzyko, jest zabawa – jak mawiają, ale Kuba Sobański zdecydowanie żyje na krawędzi wszystkiego.

„Pamiętnik Diabła” to niesamowicie angażujący czytelnika nietypowy kryminał, który stawia czytelnika po drugiej stronie barykady i nie zachęca go do gonienia przestępcy, a raczej do nieustannego wymykania się stróżom prawa, popełnianiu zbrodni-ponoć-doskonałych i… przekraczaniu kolejnych granic.

Od tej powieści nie można się oderwać. Diabelnie wciąga!!!

Polecam ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Novae Res.

Poszukaj tej książki na Ceneo.pl

Autor książki: Adrian Bednarek
Tytuł książki: Pamiętnik Diabła
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 440
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014

Related posts:

"Jak działa szczęście. Klucz do radości w pracy i w życiu" - Srikumar Rao
"Silver: Druga księga snów" - Kerstin Gier
"Podróżniczka" - Arwen Elys Dayton

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>