„Ostatnie instrukcje” – Nir Hezroni

30 października 2018

ostatnie_instrukcje_okładkaPRZEMEK:

Po przeczytaniu „Trzech kopert” Nira Hezroniego natychmiast usiadłem do kontynuacji historii o agencie 10483. Pierwszy tom był na tyle mocną i niezapomnianą lekturą, że byłem baaardzo ciekaw, co tym razem autor zapewni zarówno swoim bohaterom, jak i czytelnikom.

Agent 10483, który miał po wykonaniu swojej potrójnej misji popełnić samobójstwo, zapadł się pod ziemię. W jego mieszkaniu znaleziono spalone zwłoki mężczyzny, więc wniosek był oczywisty: zabił się, jak oczekiwano.

Okazuje się jednak, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej niż oczekiwania Organizacji. Oto 10483 nie tylko żyje, ale na dodatek przejrzał na oczy, jak bardzo został wykorzystany przez zwierzchników i… pragnie zemsty. Ba! Nie tylko pragnie, ale i wprowadza ją stopniowo w życie…

Rzeczywistość, którą Nir Hezroni wykreował w pierwszym tomie, zostaje niemal doszczętnie zburzona. Tym razem to nie Organizacja kogoś dopada i wykańcza za pośrednictwem 10483, a to właśnie ona sama staje się jego zwierzyną, on zaś łowczym. Czy będą w stanie powstrzymać swoje własne „dziecko”?

Czego mi nieco brakowało w tym tomie – w porównaniu do „Trzech kopert” – to tej psychopatycznej precyzji i chłodnych kalkulacji, jakie 10383 wykazywał wcześniej. Jasne, nadal to znajdziemy, ale nie w aż takich ilościach. Na plus natomiast moim zdaniem wpisują się nowi bohaterowie – dziwaczny Fryzjer, ale przede wszystkim postrzeleni nieco Bliźniacy i ich wysublimowane dyskusje, „na potrzeby których” nierzadko dochodzi do kłótni ;)

„Ostatnie instrukcje” to drugi i – jak na razie ostatni – tom serii. Jest jednak iskierka nadziei, że autor pokusi się o ciąg dalszy historii, bo pewne furtki pozostawił otwarte. Osobiście liczę na to, że wrócimy do obserwowania Organizacji i oby nastąpiło to jak najszybciej, czego Nirowi Hezroniemu, Wam i sobie życzę ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

Autor książki: Nir Hezroni
Tytuł książki: Ostatnie instrukcje
Tytuł oryginalny: Last Instructions
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Leszek Kwiatkowski
Liczba stron: 440
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2018
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Related posts:

"Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk" - Ronald Reng
"Gregor i Niedokończona Przepowiednia" - Suzanne Collins
"Czerwona królowa" - Victoria Aveyard