„Operacja Złoto” – Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes

14 grudnia 2017

operacja_złoto01PRZEMEK:

Wielokrotnie występowałem już tutaj jako naczelny fanboj książek Jørna Liera Horsta, nie powinno Was zatem zdziwić, że sięgnąłem także po najnowszy (choć już-nie-taki-znowu-nowy) tom z cyklu dla najmłodszych, opowiadającego o Biurze Detektywistycznym nr 2.

„Operacja Złoto” ponownie zabiera małych czytelników w świat Tiril Olsen, Olivera Tangstada i psa Ottona, mieszkających w maleńkim Elvestad. Tym razem do ich biura zgłasza się pani Marthe Krogh, praprawnuczka słynnego kapitana piratów, Conrada Krogha. Kobieta twierdzi, że ktoś włamał się do jej domu, ale nic nie ukradł, za to pozostawił po sobie… kwiatek na stole. Dziwna sprawa? Takie właśnie są domeną Biura Detektywistycznego nr 2!

Ci z Was, którzy poznali i polubili już kreskę Hansa Jørgena Sandnesa oraz zagadki kryminalne, wymyślane przez Jørna Liera Horsta dla najmłodszych, bez trudu odnajdą się w tej historii. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by także osoby niezaznajomienie z serią sięgnęły po „Operację Złoto”, by – podobnie jak ja – pokochać małych detektywów.

Co wyróżnia ten tytuł od pozostałych w serii to większa interakcja z czytelnikiem. Na każdej stronie fragment tekstu kończy się małym zadaniem, które dziecko może samodzielnie – lub z pomocą dorosłego – rozwiązać, czując się pełnoprawnym pracownikiem Biura Detektywistycznego nr 2. W innych tomach tego brakuje – i owszem, można samemu zachęcić dziecko do podejmowania prób, tu jednak zachęta wychodzi bezpośrednio od autorów. To bardzo fajny zabieg, pozwalający podczas lektury dodatkowo wysilić swoje szare komórki.

Tradycyjnie, na końcu książki znajdziemy także dodatkowe zadania detektywistyczne, polegające na odnalezieniu na kartach książki zaulubionych przedmiotów czy rozwiązaniu kolejnych zagadek. Dla przykładu jedno z nich polega na odszukaniu na ilustracjach myszek – nasza trzyletnia Zosia miała z tego świetną zabawę, a przy okazji mogła potrenować swoją spostrzegawczość. Ot, przyjemne z pożytecznym – bo taka właśnie jest lektura książeczek z tej serii :) Gorąco polecam – wyruszcie do Elvestad i sprawdźcie, o co chodzi z tytułowym złotem!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

Autor książki: Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Tytuł książki: Operacja Złoto
Tytuł oryginalny: Jakten på kaptein Kroghs gull
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Katarzyna Tunkiel
Liczba stron: 64
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Related posts:

"Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych" - Qing Li
"Nurkowanie z delfinami" - Mary Pope Osborne
"Fatum" - Michał Larek