„Operacja Reklamówka” – Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes

28 kwietnia 2017

operacjareklamowkaPRZEMEK:

No i doczekałem się ósmego – a zarazem szczęśliwie nie ostatniego – tomu o Biurze Detektywistycznym nr 2! Ja wiem, że to książka dla dzieci, że pod nie budowana jest nie tylko fabuła, ale i cudowna warstwa graficzna (Ach, ta kreska Sandnesa!), ale nie przeszkodziło mi to w tym, bym i ja zatem jarał się jak dziecko ;)

Jak sam tytuł głosi, dużą rolę odgrywa tym razem reklamówka. A ściślej – kobieta z takową siatką, przesiadująca na ławce w parku. Tiril i Oliver wraz z psem Ottonem podczas jednego ze spacerów spostrzegli, że dosiadł się do niej jakiś podejrzanie wyglądający mężczyzna, po czym po jakimś czasie odszedł, ale… wymieniając się torbami. Co takiego znajduje się w tych torbach? Co sprawia, że ludzie dokonują takich transakcji po kryjomu, na ławce w parku? To typowe zadanie dla Biura Detektywistycznego nr 2!

Dzieciaki postanawiają zatem śledzić tajemniczego jegomościa, by – jeśli się uda – dostrzec, jaką zawartość skrywa reklamówka. To, do czego dojdą w swoim dochodzeniu, może okazać się… przerażające. Historia jest jak zwykle ciekawa, intrygująca – zarówno dzieci, jak i nieco starszych czytelników (że niby mówię o sobie :D) – a całość czyta się szybko i przyjemnie. Tradycyjnie, na zakończenie, czeka nas „Posłowie Ottona”, czyli gadań pozwalających nam razem z tym uroczym pieskiem wytropić poszczególne przedmioty czy postaci, by sprawdzić się, czy jesteśmy detektywami ;)

Podsumowując – #mali3telnicy, będący fanami Jørna Liera Horsta i jego twórczości dla młodszych odbiorców, powinni być zadowoleni z kolejnej, ósmej już wizyty w Elvestad. Ci z Was, którzy o serii słyszą po raz pierwszy, śmiało mogą zacząć od dowolnego tomu – choćby i tego – nie są one bowiem ze sobą powiązane niczym innym poza miejscem akcji i głównymi bohaterami. Każdy stanowi osobną zagadkę, tytułową „operację”, więc jeśli jeden Wam się spodoba, to analogicznie najpewniej będzie z pozostałymi. Polecam :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

Autor książki: Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Tytuł książki: Operacja Reklamówka
Tytuł oryginalny: Opreasjon Plastpose
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Katarzyna Tunkiel
Liczba stron: 104
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Related posts:

"Potomkowie" - Tosca Lee
"Paryż. Znam to miasto" - Judith Drews
"Rywalki" - Kiera Cass

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>