„Operacja Burzowa Chmura” – Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes

20 maja 2016

operacja_burzowa_chmura03Wielokrotnie już wspominałem, że uwielbiam książki Jørna Liera Horsta – mając na myśli zarówno te z serii CLUE, przeznaczone dla młodzieży, jak i kryminały z Williamem Wistingiem dla starszych czytelników. Cóż – do obu lubianych przeze mnie serii dołączyła właśnie trzecia, zwana „Biurem Detektywistycznym nr 2″, pisana z myślą o dzieciach.

W pierwszym tomie, zatytułowanym „Operacja Burzowa Chmura” poznajemy dwójkę bohaterów – dziewczynkę o imieniu Tiril i jej sąsiada Olivera, a także ich wiernego towarzysza: psa Otto. Wkrótce odkrywamy też zagadkę do rozwiązania: z piekarni giną drożdże, z terenu budowy pomostu ktoś skradł beczki, wycięto krzewy jałowca i dokonano paru innych występków. Ale kto jest sprawcą? I na co mu to wszystko potrzebne?

Książka Horsta pisana jest w sposób przyjazny dla małych czytelników – fabuła jest prosta, a zarazem intryga na tyle nieoczywista na „dzień dobry”, że aż chce się stopniowo wraz z młodymi detektywami rozwiązywać zagadkę. Całość wzbogacają ładne ilustracje Sandnesa, jednak jeszcze więcej frajdy przynoszą ostatnie strony książki.

To właśnie tam znajduje się dodatkowa porcja zabawy dla czytelników, którym spodobało się rozwiązywanie tajemnic. Więcej nie zdradzę, powiem tylko, że chciałbym cofnąć się w czasie i we własnym dzieciństwie trafić na takie książki ;) Toż to „Przygody Trzech Detektywów” dla jeszcze młodszej publiczności!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

Autor książki: Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Tytuł książki: Operacja Burzowa Chmura
Tytuł oryginalny: Operasjon Tordensky
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Katarzyna Tunkiel
Liczba stron: 112
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Related posts:

"Głosy rewolucji żywnościowej" - John Robbins, Ocean Robbins
"Szczęście do wzięcia" - Jason F. Wright
"Głuchy telefon" - Arne Dahl

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>