„Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji” – Michał Gąsiorowski

30 czerwca 2017

od-kola-do-formuly-1-historia-motoryzacji-b-iext44176007PRZEMEK:

Ponieważ nigdy nie byłem fanem motoryzacji poza wyścigami Formuły 1 (a okresowo także Moto GP i Porsche Super Cup), postanowiłem w pewnym sensie nadrobić podstawy podstaw, sięgając po recenzowany dziś tytuł. Zwłaszcza, że jego autorem jest Michał Gąsiorowski, znany mi ze studia F1 komentator, a zarazem uznany dziennikarz radiowej Trójki.

Książka ta została podzielona na kilka sekcji. W pierwszej z nich odkryjemy „Prehistorię motoryzacji”, a zatem dowiemy się, skąd się wzięło koło, czy też kiedy i jak powstały pierwsze silniki. Kolejna część przeniesie nas do świata pierwszych aut, które buku produkowane seryjnie. Następna otworzy nam oczy na polską myśl technologiczną, pokazując nam zarówno wygląd oraz osiągi, jak i historie powstania takich modeli, jak Warszawa, Syrena, Polonez, czy też Fist 125p i 126p.

Czwarty rozdział poświęcony jest samochodom-legendom. Znajdziemy tu zatem Porsche 911, Cadillac Eldorado, Hummera H1, Forda Mustanga czy Bugatti Veyron. Następnie przechodzimy do motosportu, w każdym razie tego związanego z czterema kołami. W tym rozdziale odkryjemy pokrótce magię Formuły 1, 24-rodzinnego wyścigi Le Mans, czy corocznego wyścigu Indianapolis 500. Nie brak też wzmianki o Rajdzie Dakar, wraz z rozróżnieniem pojęć rajd-wyścig, często mylonych w naszym kraju.

Zbliżając się ku końcowi tego kompendium wiedzy o motoryzacji, przeczytamy sporo ciekawostek na temat ustalania rekordów prędkości, odkryjemy jak działa silnik (oraz czym się różni benzynowy od Diesla), a następnie… poznamy całą galerię sław związanych z polskim motosportem. Jest tu zatem Sobiesław Zasada czy Marian Bublewicz, ale także bardziej „współczesne” nazwiska, jak Kajetan Kajetanowicz, Krzysztof Hołowczyc, Rafał Sonik czy Robert Kubica.

Podsumowując, „Historia motoryzacji” okiem Michała Gąsiorowskiego, wzbogacona ilustracjami autorstwa Przemka, Agnieszki i Malwinki Surmów to bardzo interesujący „podręcznik” dla każdego dziecka, które zaczyna interesować się motoryzacją, ale i dla takiego, które już „dużo wie” i chce poszerzyć swoją wiedzę. Powiem jednak więcej – to także bardzo interesująca pozycja dla dorosłych, pełno tu bowiem ciekawostek i wiedzy, którą najpewniej mało kto z nas posiada ;)

Do książki mam zaledwie jedno, bardzo osobiste zastrzeżenie. Otóż na rewersie okładki znajduje się tekst: „Czy ktoś jeszcze wyobraża sobie życie bez samochodu? Byłoby dziwnie, prawda?„. Cóż… jako rodzina, która dopiero po urodzeniu się drugiego dziecka uznała, ze samochód nie jest nadal obowiązkowy, ale mógłby nam nieco ułatwić życie i zdecydowała się na jego zakup, mam zupełnie odmienne zdanie na ten temat. Kolej jest jaka jest, ale podróżowanie nią naprawdę (aż tak) nie boli, a i poczytać po drodze można sporo ;) Nawet argument dziecka nie przejdzie, bo Zosia bardzo lubi podróżowanie autobusami, tramwajami i pociągami – a tak, to może i bylibyśmy wszędzie szybciej czy wygodniej, ale ilu doświadczeń pozbylibyśmy zarówno siebie, jak i nasze dziecko? I wiem, wszystko jest kwestią nastawienia się, motywacji, upodobań itp. (jedni wolą szybko, inni tanio, kolejni bezpiecznie, następni punktualnie, a pogodzić się czasem nie da), ale… błagam, nie dramatyzujmy tak, że bez auta nie można żyć.

A po książkę sięgnijmy, bo warto ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Autor książki: Michał Gąsiorowski
Tytuł książki: Od koła do Formuły 1: Historia motoryzacji
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 144
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa
Rok pierwszego wydania: 2016

Related posts:

"Noc ognia" - Éric-Emmanuel Schmitt
"Pentagram" - Jo Nesbø
"Nieodgadniony" - Maureen Johnson