Książka

„Norwegian Wood” – Haruki Murakami

norwegianwoodWydawało mi się, że temat relacji damsko-męskich był już tyle razy wałkowany w literaturze, że nic mnie już nie zdziwi. A jednak – gdy wreszcie wziąłem do ręki powieść Harukiego Murakamiego, okazało się, że byłem w wielkim błędzie.

Historia Toru Watanabe i jego związków z kobietami jest wyjątkowa, wręcz… specyficzna. Jako nastoletni młodzieniec bierze w opiekę Naoko – dziewczynę swego tragicznie zmarłego przyjaciela, Kazukiego. Ta dziewczyna niemal dosłownie zamąci mu w głowie, a nie jest jedyną przedstawicielką płci pięknej na horyzoncie, której w jakimś stopniu zależy na nieco nierozgarniętym, tajemniczym Watanabe.

Murakami ma w sobie coś, co sprawia, że jego książkę naprawdę dobrze się czyta. To trochę tak, jakby wsiąść do kajaku i porwać się nurtowi rzeki – nie trzeba wiosłować, bohaterowie zrobią to za nas. „Norwegian Wood” w pewnym sensie jest książką ujmującą, zmuszającą do myślenia, nieco psychologiczną, z drugiej zaś strony ciężko określić konkretniej jej tematykę. Ot – „rozterki miłosne Toru Watanabe” to najrozsądniejszy opis, jaki przychodzi mi na myśl, a mimo wszystko niekompletny i trochę działający na niekorzyść książki.

W języku stosowanym przez Murakamiego jest coś, co sprawia, że po skończeniu książki chce się sięgnąć po następną. Dlatego już wiem, że jeszcze do tego autora powrócę. Polecacie jakieś jego dzieła szczególnie? ;)

Autor książki: Haruki Murakami
Tytuł książki: Norwegian Wood
Tytuł oryginalny: ノルウェーの森 (Noruwyei-no mori)
Język oryginalny: japoński
Tłumacz: Anna Zielińska Elliott, Dorota Marczewska
Liczba stron: 320
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Społeczna, obyczajowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 1987
Rok pierwszego polskiego wydania: 2006

Sprawdź także: