„Nocny człowiek” – Jørn Lier Horst

12 września 2018

nocny-czlowiek-w-iext52970958PRZEMEK:

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem fakt, że ten tytuł był najbardziej wyczekiwaną przeze mnie premierą tegorocznych wakacji ;) Zamiast zatem opowiadać Wam, jak bardzo czekałem na brakujący tom cyklu o Williamie Wistingu po prostu przejdę do fabuły.

➡ „Nocny człowiek” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Jesień w Larviku nieoczekiwanie przyniosła ze sobą sporo mgły. W jeden z takich poranków, w które ledwie widać czubek własnego nosa, pewna mieszkanka z przerażeniem odkrywa w jednym z ogródków nieopodal rynku głowę nabitą na pal.

Tożsamość kobiety, na której dokonano aktu dekapitacji pozostaje nieznana, podobnie jak miejsce przebywania reszty jej ciała. Wiadomo jedynie, że to młoda kobieta. Jak można się spodziewać, media i opinia społeczna domagają się szybkich rezultatów, przed Williamem Wistingiem natomiast majaczy wizja najtrudniejszego śledztwa do tej pory. Tymczasem w rzece zostają znalezione kolejne zwłoki…

„Nocny człowiek” doskonale komponuje się z poprzednimi (jak i kolejnymi, chronologicznie rzecz ujmując) powieściami Jørna Liera Horsta. Utrzymany w.podobnym tonie, równie jak one wciąga czytelnika w kolejne mroczne śledztwo, zarazem odkrywając kolejny skrawek życia prywatnego Wistinga czy też jego córki Line, dziennikarki śledczej w jednym z najpoczytniejszych tytułów prasowych.

➡ „Nocny człowiek” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Akcja i tym razem gna do przodu, my zaś wraz z komisarzem Wistingiem próbujemy trochę po omacku zrozumieć, o co z tymi tajemniczymi zwłokami (czy też ich fragmentami) chodzi. No bo, powiedzmy sobie szczerze, odcinanie głów do typowych sposobów zabijania mimo wszystko nie należy… No i rzecz jasna cały czas nurtuje nas brak odpowiedzi na pytanie, skąd taki a nie inny tytuł powieści ;) Ale nic w tej kwestii zdradzić nie mogę ;)

Zdradzę Wam natomiast, że sięgnięcie kilka lat temu po pierwszą wydaną w Polsce powieść Horsta zapoczątkowało wspaniałą czytelniczą przygodę, liczoną już niemal w trzech dziesiątkach tytułów (biorąc pod uwagę także cykl dziecięcy oraz drugi, młodzieżowy) i nieuchronnie prowadzi do wymarzonego poznania Jørna Liera Horsta osobiście podczas tegorocznej edycji Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. Tego wydarzenia to ja się dopiero nie mogę doczekać! ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Smak Słowa.

„Nocny człowiek” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Jørn Lier Horst
Tytuł książki: Nocny człowiek
Tytuł oryginalny: Nattmannen
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Milena Skoczko
Liczba stron: 376
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Related posts:

"Mała wielka uczta" - Paulina Stępień, Michał Stępień
"Rok 1984" - George Orwell
"Prawdziwe męstwo" - Charles Portis