Książka

„Niewyjaśnione okoliczności” – Richard Shepherd

Jak mawia stare powiedzenie: mądrego to i miło posłuchać. I coś w tym jest, że opowieści – zarówno mówione, jak i pisane – osób będących specjalistami czy ekspertami w jakiejś dziedzinie, są dla nas zawsze ciekawy historiami, które odkrywa się ze sporym zainteresowaniem, nawet jeśli samemu nie ma się na ów temat żadnego pojęcia.

Richard Shepherd w swojej książce po części wyjaśnia tytułowe niewyjaśnione okoliczności, będące przyczyną różnych spraw kryminalnych, w dużej mierze jednak… po prostu zaprasza nas do świata patologów, medycyny sądowej, sekcji zwłok i wszystkich towarzyszących temu zjawisk i zagadnień. Momentami jest brutalnie, niekiedy nieprzyjemnie, ale zawsze – bez wyjątku – intrygująco. Autor w swojej książce – będącej w pewnym sensie dziełem biograficznym – przedstawia czytelnikom niemal pełne spektrum możliwości zgonów oraz wiążących się z nimi niuansów. Czytamy zatem o samobójstwach, morderstwach, o ofiarach-dzieciach, dorosłych, starcach, nie brak też ataków terrorystycznych (by wspomnieć zaledwie WTC i Londyn 2005), a nawet… najsłynniejsze brytyjskie śledztwo, dotyczące śmierci Lady Diany.

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Shepherd wprowadza nas w arkana zawodu stopniowo, za każdym razem wzbogacając naszą wiedzę o nowe zagadnienia, jak choćby te dotyczące stężenia pośmiertnego. Jest przy tym skrupulatny, rzeczowy, mając zaś na uwadze brak fachowego wykształcenia medycznego u większości czytelników, opowiada o wszystkim w sposób jak najbardziej zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego.

Wszystko to sprawia, że „Niewyjaśnione okoliczności” to lektura idealna dla… każdego. Intrygująca, bez wątpienia stanowiąca źródło wiedzy, pozwalająca wzbogacić swoje horyzonty umysłowe i wiedzę z zakresu patologii i jej historii. Warto zatem poświęcić nieco czasu i samemu sprawdzić, jak wiele tajemnic potrafi skrywać ludzkie ciało – nawet, jeśli przestało już w nim tlić się życie.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Insignis.

➡ „Niewyjaśnione okoliczności” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autor książki: Richard Shepherd
Tytuł książki: Niewyjaśnione okoliczności: Życie i wiele śmierci czołowego brytyjskiego lekarza medycyny sądowej
Tytuł oryginalny: Unnatural Causes
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Urszula Gardner
Liczba stron: 456
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Biografia/autobiografia/pamiętnik
Rok pierwszego wydania: 2018
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Sprawdź także: