„Niespodziewany gość” – Agatha Christie

26 stycznia 2015

niespodziewanygoscJest mglisty, listopadowy, zimny wieczór – jeden z tych, które możemy obserwować za oknem. W Południowej Walii do rowu przy jednej z bocznych dróg wpada samochód, prowadzony przez samotnego kierowcę. Ten uznaje, że sam nie jest w stanie wyciągnąć auta z rowu, decyduje się zatem na odwiedziny stojącego nieopodal domu, by tam szukać pomocy.

W domu czeka go szok – znajduje nie tylko ciało właśnie zabitego mężczyzny, ale też stojącą w pobliżu kobietę, która zdaje się twierdzić, że to ona popełniła morderstwo. Tytułowy „niespodziewany gość” nie chce jednak, by kobieta poszła do więzienia i próbuje stworzyć jej alibi.

Właśnie wtedy zaczyna się najciekawsza część książki – poszczególni bohaterowie tej krótkiej powieści Agathy Christie zaczynają się nawzajem (oczywiście za plecami) obrzucać oskarżeniami, domysłami, tak że czytelnik ma coraz większy mętlik w głowie i coraz trudniej ustalić, kto jest faktycznym sprawcą zbrodni. A prawda – jak zwykle w kryminałach bywa – potrafi zaskoczyć.

Autor książki: Agatha Christie
Tytuł książki: Niespodziewany gość
Tytuł oryginalny: The Unexpected Guest
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Anna Bańkowska
Liczba stron: 124
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Thriler/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 1929
Rok pierwszego polskiego wydania: 2000

Related posts:

"Zaatakuj swój dzień, zanim on zaatakuje Ciebie" - Mark Woods, Trapper Woods
"Wojny biblijne" - Martin J. Dougherty, Michael E. Haskew, Phyllis G. Jestice, Rob S. Rice
"Zieleń szmaragdu" - Kerstin Gier

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>