„Nieodgadniony” – Maureen Johnson

5 września 2018

726-nieodgadniony-front_72dpiPRZEMEK:

Powieść ta wpadła w moje ręce w maju, podczas Warszawskich Targów Książki i… nie mam pojęcia, dlaczego tak długo zwlekałem z lekturą. „Nieodgadniony” porwał mnie już od pierwszej strony! Ale po kolei…

Akademia Ellinghama to ekskluzywna, prywatna szkoła, założona przez Alberta Ellinghama i jego żonę. Jej celem jest zaoferowanie uczniom czego tylko zapragną, a co pomoże im rozwijać się w wybranym przez siebie kierunku. Położony w Vermoncie kampus zbudowany jest w taki sposób, by skrywać – a zarazem oferować uczniom – liczne tajemne przejścia, korytarzyki, ścieżki i ogrody, a wszystko w myśl zasady, zgodnie z którą „nauka jest zabawą”.

W 1936 roku żona i córka Ellinghama zostały nieoczekiwanie porwane, a jedynym tropem był nadesłany kilka dni wcześniej list-zagadka, podpisany przez niejakiego „Nieodgadnionego”, wymieniającego kilka sposobów na morderstwo. Po latach sprawa Ellinghamów nadal stanowi jedną z najgłośniejszych, do dziś nie wyjaśnionych zbrodni w USA.

Czasy współczesne. Zafascynowana kryminałami, pragnąca zostać wybitną śledczą Stevie Bell trafia do Akademii. Jej celem jest rozwiązanie sprawy porwania sprzed lat, najpierw jednak musi okiełznać realia panujące w szkole i – jak sugerują rodzice – „zaprzyjaźnić się” z kimkolwiek, zwiększając swoje szanse na rozwikłanie zagadki „Nieodgadnionego”. Nie spodziewa się jednak, że wywołanie tego tematu pociągnie za sobą kolejne ofiary…

Maureen Johnson opisuje obie historie naprzemiennie, przedstawiając nam co jakiś czas nowe fakty dotyczące porwania. Czyni to wszystko jednak w taki sposób, by nieustannie trzymać czytelników w niepewności, jak dalej rozwinie się sytuacja.

Dość ciekawie skonstruowana jest też postać głównej bohaterki, Stevie. Trudno wszak nie kibicować miłośniczce kryminałów podczas rozwiązywania jednej z największych spraw w historii, gdy samemu ma się hopla na punkcie zbrodni (jakkolwiek niefortunnie to brzmi) i z tegoż powodu wybrało się powieść Maureen Johnson ;) Jesteśmy zatem nie tyle obok Stevie, co wręcz Stevie to my – zajarani kryminałami czytelnicy, którzy mogą wreszcie przekonać się na konkretnym przypadku, na ile przydatna jest nasza książkowo-serialowa wiedza.

Dodajmy do tego misternie uknutą intrygę, współczesne realia youtube’owych celebrytów, grupę nastolatków pozostawionych niemal „samopas”, a w każdym razie z dala od rodziców, a w efekcie otrzymujemy kombinację idealnie nadającą się do przetestowania w najbliższym czasie. Jeśli szukacie wciągającej lektury na te wakacje – spieszę donieść, że Wasze poszukiwania właśnie zakończyły się sukcesem ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Poradnia K.

Autor książki: Maureen Johnson
Tytuł książki: Nieodgadniony
Tytuł oryginalny: Truly Devious
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Paweł Łopatka
Liczba stron: 448
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2018
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Related posts:

"Zaginęcie" - Remigiusz Mróz
"Nieskończoność" - Sherrilyn Kenyon
"Żubr Pompik. Wyprawy. Najstraszniejszy drapieżnik" - Tomasz Samojlik