„Nieodgadniony” – Maureen Johnson

5 września 2018

726-nieodgadniony-front_72dpiPRZEMEK:

Powieść ta wpadła w moje ręce w maju, podczas Warszawskich Targów Książki i… nie mam pojęcia, dlaczego tak długo zwlekałem z lekturą. „Nieodgadniony” porwał mnie już od pierwszej strony! Ale po kolei…

➡ „Nieodgadniony” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Akademia Ellinghama to ekskluzywna, prywatna szkoła, założona przez Alberta Ellinghama i jego żonę. Jej celem jest zaoferowanie uczniom czego tylko zapragną, a co pomoże im rozwijać się w wybranym przez siebie kierunku. Położony w Vermoncie kampus zbudowany jest w taki sposób, by skrywać – a zarazem oferować uczniom – liczne tajemne przejścia, korytarzyki, ścieżki i ogrody, a wszystko w myśl zasady, zgodnie z którą „nauka jest zabawą”.

W 1936 roku żona i córka Ellinghama zostały nieoczekiwanie porwane, a jedynym tropem był nadesłany kilka dni wcześniej list-zagadka, podpisany przez niejakiego „Nieodgadnionego”, wymieniającego kilka sposobów na morderstwo. Po latach sprawa Ellinghamów nadal stanowi jedną z najgłośniejszych, do dziś nie wyjaśnionych zbrodni w USA.

Czasy współczesne. Zafascynowana kryminałami, pragnąca zostać wybitną śledczą Stevie Bell trafia do Akademii. Jej celem jest rozwiązanie sprawy porwania sprzed lat, najpierw jednak musi okiełznać realia panujące w szkole i – jak sugerują rodzice – „zaprzyjaźnić się” z kimkolwiek, zwiększając swoje szanse na rozwikłanie zagadki „Nieodgadnionego”. Nie spodziewa się jednak, że wywołanie tego tematu pociągnie za sobą kolejne ofiary…

➡ „Nieodgadniony” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Maureen Johnson opisuje obie historie naprzemiennie, przedstawiając nam co jakiś czas nowe fakty dotyczące porwania. Czyni to wszystko jednak w taki sposób, by nieustannie trzymać czytelników w niepewności, jak dalej rozwinie się sytuacja.

Dość ciekawie skonstruowana jest też postać głównej bohaterki, Stevie. Trudno wszak nie kibicować miłośniczce kryminałów podczas rozwiązywania jednej z największych spraw w historii, gdy samemu ma się hopla na punkcie zbrodni (jakkolwiek niefortunnie to brzmi) i z tegoż powodu wybrało się powieść Maureen Johnson ;) Jesteśmy zatem nie tyle obok Stevie, co wręcz Stevie to my – zajarani kryminałami czytelnicy, którzy mogą wreszcie przekonać się na konkretnym przypadku, na ile przydatna jest nasza książkowo-serialowa wiedza.

Dodajmy do tego misternie uknutą intrygę, współczesne realia youtube’owych celebrytów, grupę nastolatków pozostawionych niemal „samopas”, a w każdym razie z dala od rodziców, a w efekcie otrzymujemy kombinację idealnie nadającą się do przetestowania w najbliższym czasie. Jeśli szukacie wciągającej lektury na te wakacje – spieszę donieść, że Wasze poszukiwania właśnie zakończyły się sukcesem ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Poradnia K.

„Nieodgadniony” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Maureen Johnson
Tytuł książki: Nieodgadniony
Tytuł oryginalny: Truly Devious
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Paweł Łopatka
Liczba stron: 448
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2018
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Related posts:

"Cicha śmierć" - Ann Rule
"Wyrzuć chemię z domu" - Ewa Kozioł
"Pan Lodowego Ogrodu - tom 1" - Jarosław Grzędowicz