„Niedoskonali” – Tom Rachman

31 marca 2016

niedoskonaliLubię książki, opowiadające o dziennikarstwie. Czytałem rewelacyjny „Stan czwarty” Jeffreya Archera, niedawno recenzowałem dość specyficzny „Temat na pierwszą stronę” Umberto Eco. Tym razem w moje ręce wpadła, wypatrzona przez Żonę w księgarni Tak Czytam, debiutancka powieść Toma Rachmana pt. „Niedoskonali”.

W poszczególnych rozdziałach autor wprowadza nas w świat jednej i tej samej gazety, ukazywany jednak każdorazowo z perspektywy zupełnie innej osoby. Poznajemy zatem życie zawodowe i prywatne takich osób w redakcji, jak korespondent zagraniczny, kierownik redakcji, adiustatorka, czy też redaktor naczelna, dyrektor finansowy i… twórca nekrologów. Mamy także możliwość spojrzenia oczami wydswcy oraz (nie)typowej czytelniczki – słowem: całe spektrum oddano do naszej dyspozycji.

Razem z poszczególnymi postaciami dajemy się porwać wirowi zdarzeń, dostrzec, jak wielki lub nikły wpływ mają one na to, co ostatecznie trafi do rąk czytelnika. Widzimy starania lub ich brak, zawodowe i prywatne wzloty i upadki, stajemy się z każdą chwilą coraz bardziej kimś na kształt wszechwiedzącego narratora, który w milczeniu obserwuje akcję.

Całość spięta jest jedną, retrospektywną historią, opowiadaną nam w odcinkach pomiędzy rozdziałami. Cofamy się wówczas do czasów, gdy milioner Ott decyduje się na założenie owej gazety. Dlaczego to robi? Jaki cel mu przyświeca i czy jest on powszechnie znany?

Tom Rachman stanął w swoim debiucie na wysokości zadania – ba sam John Grisham uznał książkę za obiecującą i określił mianem ulubionej powieści 2010 roku. A uwierzcie mi, od tamtej pory ani trochę ta historia nie straciła na wartości… Nie pozostaje mi nic innego, jak Was odesłać do księgarni i bibliotek w poszukiwaniu tego tytułu, samemu zaś rozejrzeć się za nową lekturą ;)

Recenzja książki w atrakcyjnej cenie jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Tom Rachman
Tytuł książki: Niedoskonali
Tytuł oryginalny: The Imperfectionists
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Urszula Gardner
Liczba stron: 312
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego polskiego wydania: 2011

Related posts:

"Trzech panów w łódce (nie licząc psa)"- Jerome K. Jerome
"Rok 1984" - George Orwell
"Pisanie planów to nie moja bajka" - wywiad z Małgorzatą Rogalą

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>