Książka

„Nie wiem, jak ona to robi” – Allison Pearson

apAGNIESZKA:

Ostatnio pisałam recenzję książki „Awaria małżeńska”. Dziś przychodzę do Was z podobną tematyką, jednak w wydaniu brytyjskim. Literatura obyczajowa to raczej nie gatunek, po który sięgam często, ale odkąd studiuję na specjalności „Nauki o rodzinie” przyznaję, że takie książki i ich tematyka zaczynają mi się podobać i są często świetną odskocznią, mimo że ich tematyka może mieć wiele wspólnego ze studiami. A o czym jest książka Allison Pearson „Nie wiem, jak ona to robi?”?

➡ „Nie wiem, jak ona to robi” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Kate Reddy to kobieta spełniająca się zawodowo. Można by powiedzieć, że na pierwszym miejscu w swoim życiu postawiła karierę. Jest szefową działu inwestycji w dużej firmie, a oprócz tego prywatnie – żoną Richarda i mamą dwójki dzieci – Emily i Bena. Dotychczas udawało jej się godzić pracę i bycie matką na swój sposób. Co prawda mąż wie więcej o jej dzieciach, a opiekunka zna lepiej ich potrzeby, ale czy to oznacza, że Kate jest złą matką? Przecież się stara. Co jednak, jeśli na drodze stanie jej przystojny mężczyzna, Jack?

Książka z zasady ma ukazywać ważny problem, jakim jest po pierwsze to, jak wielu mężczyzn nie docenia poświęcenia kobiet i tego, że prócz pracy często mają one coś jeszcze do zrobienia w domu, np. przy dzieciach, obiad etc. Z drugiej strony – celem książki jest ukazanie tego, że wiele kobiet zatraca się w pracy i nie widzi, że swój dom i swoją rodzinę może zaniedbać. Jak na moment wydania książki uważam, że jest ona napisana w dobrym stylu, choć wiele sytuacji jest chyba nieco przekoloryzowanych. Do tego dochodzą sceny, które dla koncepcji książki nie mają sensu, ale kto tam wie, jaki zamysł miał autor? Dużą zaletą książki jest to, że totalnie potrafiła mnie zresetować. Wiele razy udało mi się uśmiechnąć czytając ją w autobusie i myślę, że jak najbardziej nie straciłam czasu na jej czytanie.

Z tego, co się orientuję, na podstawie książki w 2011 roku powstał film „Jak ona to robi”. Czytając opinie, natknęłam się jednak na wiele negatywnych komentarzy, ale myślę, że muszę najpierw sama ten film obejrzeć, by móc go skrytykować.

Książkę niemniej polecam wszystkim, którzy po pierwsze lubują się w obyczajówkach, a po drugie: mają ochotę oderwać się na chwilę od innych gatunków, bo jest to dobry resetownik. Mimo wszystko mnie się ją najlepiej czytało z przerwami, gdyż po jakimś czasie styl może być wkurzający, ale co kto woli ;)

„Nie wiem, jak ona to robi” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Allison Pearson
Tytuł książki: Nie wiem, jak ona to robi
Tytuł oryginalny: I don’t know how she does it
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jacek Manicki
Liczba stron: 430
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego polskiego wydania: 2003

Sprawdź także: