„Narkonomia” – Tom Wainwright

7 sierpnia 2017

narkoPRZEMEK:

Książka, która już samą okładką i tytułem wywołała we mnie wspomnienia związane z lekturą „Silk Road” Eileen Ormsby. Książka, która sugeruje, że narkotyki mają dwie strony medalu – tą szkodliwą, po której to stronie tracą zdrowie lub życie tysiące osób, jak i tą „lepszą”, za którą przemawiają korzyści ekonomiczne nielicznych. Narkotyki i ekonomia – czyli „Narkonomia”. Jak wygląda świat, gdy spojrzeć na niego pod tym kątem?

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał Tom Wainwright z „The Economist” i muszę przyznać, ze podszedł do sprawy nie tylko czysto teoretycznie. To znaczy nie, nie zaczął nagle handlować narkotykami. Ale duże wrażenie robi już na samym początku dogłębny research, związany m.in. Z otrzymywanie wiedzy „u źródła” – czyli kontaktując się z ludźmi umieszczonymi na różnych szczeblach drabinki produkcyjnej. Od rolników i ich plantacji koki, poprzez dilerów, „muły” – czyli szmuglerów, na bossach kończąc.

„Narkonomia” to napisana prostym językiem, dodatkowo niekiedy okraszona dozą dowcipu, opowieść o jednym z największych nielegalnych biznesów na świecie. Na tyle ogromnym, że – jak pisze Wainwright – „gdyby przemysł narkotykowy był krajem, znajdowałby się na liście czterdziestu największych gospodarek świata”. Zszokowani? Równie szokujące wydają się także inne doniesienia czy sugestie, zawarte na łamach tej książki.

Solidnie udokumentowana, a zarazem nieco kontrowersyjna książka, poruszająca z pewnością temat tabu. Intrygująca lektura, napisana w sposób zrozumiały i przejrzysty dla czytelnika. Dziennikarskie śledztwo i wiedza biznesowa stanowią tutaj doskonałe, harmonijne polaczenie. Polecam ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Relacja.

Autor książki: Tom Wainwright
Tytuł książki: Narkonomia
Tytuł oryginalny: Narconomics: How to Run a Drug Cartel
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Anna Rogozińska
Liczba stron: 290
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura faktu
Forma: Reportaż / zbiór reportaży
Rok pierwszego wydania: 2016
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Related posts:

"Ballada o drobnym karciarzu" - Lawrence Osborne
"Elita" - Kiera Cass
"Następczyni" - Kiera Cass

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>