„Morderstwo w Savoyu” – Maj Sjöwall, Per Wahlöö

8 października 2018

morderstwo-w-savoyu_992PRZEMEK:

Rozwiązywane przez Martina Becka i jego towarzyszy sprawy kryminalne pochłonęły mnie na dobre. Ba, zaczynam się zastanawiać, co pocznę, gdy skończę ten cykl… ;) Tymczasem sprawdźmy, co tym razem przydarzyło się szwedzkim stróżom prawa…

W tytułowym hotelu Savoy – bardzo ekskluzywnym miejscu, w równie ekskluzywnej sali restauracyjnej wygłasza przemowę naftowy potentat, Viktor Palmgren. Znienacka do sali wchodzi niczym nie wyróżniający się mężczyzna, celnym strzałem pozbawia go życia, po czym wychodzi przez okno i… znika.

Sprawa trafia się Martinowi Beckowi w nie do końca odpowiednim momencie jego życia. Świeżo po wyprowadzce od żony, w dodatku pozbawiony wsparcia przebywających na urlopach kolegów, Beck zmuszony jest niemal w pojedynkę stawić czoła zagadce. Jak możemy się spodziewać, morderstwo Palmgrena to zaledwie wierzchołek góry lodowej, jaką przyjdzie mu odkryć przy okazji śledztwa…

Do niekiedy nietypowych metod stosowanych przez Becka i jego podwładnych zdążyłem już przywyknąć. Nie razi mnie też ani trochę klimat przełomu lat 60./70. ubiegłego wieku w wydaniu skandynawskim. Maj Sjöwall i Per Wahlöö cały cykl skonstruowali (świadomie bądź też nie) w taki sposób, że kryminały te mimo wszystko można uznać za uniwersalne czy ponadczasowe.

To jednak, co – w moim odczuciu – zdecydowanie odróżnia ten konkretny tytuł od wydawanych współcześnie na kryminalny rynek to… zakończenie. Nic więcej Wam nie powiem, by nie zdradzić ani grama tajemnicy, ale… jestem pod wrażeniem końcowych przemyśleń głównego bohatera. Dojrzałych. Prawdziwych. Każących także czytelnikowi zastanowić się nad pewnym faktem. Jak dla mnie – ostatnie zdania powieści stanowią naprawdę ogroooooomną wartość.

I choćby dla nich, choćby dla samego finiszu, warto po ten tytuł sięgnąć. Jestem jednak przekonany, że i pozostała część powieści przypadnie Wam do gustu ;)

Autor książki: Maj Sjöwall, Per Wahlöö
Tytuł książki: Morderstwo w Savoyu
Tytuł oryginalny: Polis, polis, potatismos!
Język oryginalny: szwedzki
Tłumacz: Halina Thylwe
Liczba stron: 256
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 1970
Rok pierwszego polskiego wydania: 2010

Related posts:

"Korytarzem w mrok" - Lois Duncan
"Tekst" - Dmitry Glukhovsky
"Cynamon, chłopaki i ja" - Dagmar Bach