„Moneyball: Nieczysta gra” – Michael Lewis

12 listopada 2015

moneyball-nieczysta-gra-b-iext6243793Kilka lat temu, tuż po premierze ekranizacji z Bradem Pittem w roli głównej, postanowiłem sobie, że najpierw przeczytam książkę Michaela Lewisa. I w końcu teraz, po 4 latach, mogę rozglądać się za płytą DVD, bo lekturę mam już za sobą.

Choć książka stanowi literaturę faktu – a na dodatek dwa najlepiej opisujące ją słowa to baseball i statystyka – to wbrew pozorom lektura stanowiła dla mnie przyjemność. To historia Billy’ego Beane’a, który posiadając badeballowy talent, lecz nie potrafiąc go w pełni wykorzystać, decyduje się na rezygnację z kariery na rzecz bycia skautem. Mijają lata, a Billy zostaje głównodowodzącym pierwszoligowej drużyny Oakland A’s.

Bez ogromnego budżetu, za to z głową na karku i informatycznym geniuszem za współpracownika, Beane buduje drużynę złożoną z zawodników tanich, niedocenianych, a mimo to skutecznych. I udowadnia, że choć pieniądz rządzi baseballem, możliwe jest inne rozwiązanie, dające rewelacyjne, zaskakujące wyniki. Wydaje się nierealne, prawda? Tymczasem liczby, statystyki, a także wyniki baseballowej drużyny prowadzonej przez Beane’a mówią same za siebie. To, w jaki sposób ten gość zarządza zasobami ludzkimi wręcz zasługuje na jakąś nagrodę ;)

Książka ciekawa, mimo pozornie nudnego tematu obfitująca w fascynujące opowieści o niezłomności, pewności siebie, ryzyku i wierze w innych. Mnie się bardzo podobała, także najpewniej na dniach sięgnę po ekranizację, żeby porównać zgodność z pierwowzorem ;)

Recenzja książki jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Michael Lewis
Tytuł książki: Moneyball: Nieczysta gra
Tytuł oryginalny: Moneyball
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Andrzej Magnuszewski
Liczba stron: 360
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura faktu
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2003
Rok pierwszego polskiego wydania: 2011

Related posts:

"Historie biblijne w szczegółowych obrazkach" - Peter Martin
"Love, Rosie" - Cecelia Ahern
"Księga hygge. Jak zwolnić, kochać i żyć szczęśliwie" - Louisa Thomsen Brits

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>