„Minimalizm” – Leo Babauta

26 września 2013

minimalizmDoskonałość osiąga się nie wtedy, kiedy nie można już nic dodać, lecz gdy już niczego nie można ująć.

Na książkę Leo Babauty trafiłem dzięki żonie, która gdzieś usłyszała o niej i namawiała mnie do poszukania tej książki. Niemniej jednak także i ja przeczytałem ją z ogromnym zainteresowaniem, a obecnie próbuję przełożyć jej treści z teorii na praktykę. Na czym polega tytułowy minimalizm? To proste.

Rozejrzyj się wokół siebie: ile z przedmiotów, które Cię otaczają, jest Ci tak naprawdę potrzebnych? Może wśród zbędnych rzeczy znajdzie się ta sterta czasopism, które już dawno przeczytane zalegają na ladzie? Może połowa ciuchów w szafie? A może nawet telewizor, który obecnie spełnia jedynie niechlubną rolę zbieracza kurzu? Ano właśnie.

Posiadamy mnóstwo przedmiotów, które nie są nam ani trochę potrzebne. Co więcej – tak samo postępujemy w cyfrowym świecie, mając niesamowity bałagan na pulpicie, jak również wewnątrz folderów i dysków na komputerze. Leo Babauta – całkiem słusznie – twierdzi, że warto zainwestować w siebie, zamiast w kolejne graty do pokoju. Minimalizm, który stosuje nie tylko on ale też coraz więcej ludzi na świecie, sprowadza się do bardzo prostej zasady: „posiadaj mniej i prowadź lepsze życie”.

„Ortodoksyjni” minimaliści twierdzą nawet, że człowiekowi do życia wystarczy maksimum 100 przedmiotów – nie więcej – i dążą do tego stanu. W swojej książce Leo Babauta nie każe pozbywać się wszystkiego i ograniczać do tej liczby – niesamowicie jednak motywuje do zastanowienia się nad życiem, nad tym, ile niepotrzebnych rzeczy można zamienić na jedną – przydatniejszą i jak bardzo można w ten sposób zorganizować swoje życie.

Minimalizm to nie jest jednak sposób na życie niczym mnich – może się okazać, że wręcz przeciwnie: daleko temu do ascezy. Leo przekonuje, że kiedy oczyścimy swój dom, plan dnia, komputer, relacje, a nawet uporządkujemy potrzebę kupowania, pozostanie miejsce i czas na inne, często ciekawsze hobby, głębsze relacje, spokojniejszy odpoczynek.

Gorąco polecam każdemu, bez względu na to, w jakiej sytuacji się obecnie znajduje – Leo jako ojciec szóstki dzieci doskonale udowadnia, że jakkolwiek wygląda Twoje życie, zawsze znajduje się w nim miejsce na choć odrobinę minimalizmu.

Autor książki: Leo Babauta
Tytuł książki: Minimalizm
Tytuł oryginalny: The Simple Guide to a Minimalist Life
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Paweł Kata
Liczba stron: 128
Kategoria:
Literatura popularnonaukowa
Gatunek: nauki społeczne
Forma: poradnik
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego polskiego wydania: 2013

Related posts:

Kowboj z czytnikiem zamiast lasso
"Żółte ptaki" - Kevin Powers
Gigant pełen książek, czyli test czytnika PocketBook InkPad X