„Mężczyzna na dnie” – Iva Procházková

14 maja 2018

218199PRZEMEK:

Coraz częściej sięgamy po nasze narodowe (a zarazem lokalne) historie kryminalne, nie mamy też od lat problemów z zaczytywaniem się w te pochodzące z mrocznej Skandynawii. Otwieramy się na brytyjskie czy amerykańskie historie o zbrodniach niezbyt doskonałych, od pewnego czasu doceniam niemiecką twórczość, a przecież literatura kryminalna nie ogranicza się do tych kilku państw. I właśnie dlatego postanowiłem sprawdzić, co słychać u naszych południowych sąsiadów.

Poszukaj tej książki na Ceneo.pl

„Mężczyzna na dnie” to pierwsza powieść Ivy Procházkovej, wydana przez wyd. Afera. Jej bohater to podinspektor Marián Holina, ufający w dużej mierze swojej intuicji i mający tendencję do przeklinania po węgiersku stróż prawa. To właśnie na barki jego oraz kilku innych funkcjonariuszy spada śledztwo w sprawie zaskakującego znaleziska – na dnie jeziora odkryto ciało policjanta. Jak i dlaczego zginął oraz kto za tym stoi? Nie wiadomo. Podobnie jak nikt nie ma pojęcia, czy pomocny w jej rozwiązaniu okaże się… horoskop. Brzmi intrygująco?

I takie właśnie jest, a zarazem niejednokrotni pozwala wybuchnąć śmiechem – i to niekoniecznie dlatego, że asystentem Holiny zostaje aspirant Diviš Mrštík, którego nazwisko trudno przeczytać bezbłędnie przy pierwszym podejściu ;) Ta dwójka – a właściwie duet składający się z obytego z robotą „starego wygi” oraz żółtodzioba, który jednak może wnieść świeże spojrzenie – niejednokrotnie zaskoczy Was w trakcie lektury. Nie pamiętam, ile razy podśmiechiwałem się pod nosem, by po chwili zamęczać żonę czytaniem co ciekawszych fragmentów. A tych, przypadkiem, nie brakowało ;)

Iva Procházková w rewelacyjny sposób przedstawia czytelnikom realia pracy czeskich stróżów prawa, równocześnie dając do zrozumienia, że czasami chyba bardziej pracują ich żołądki niż umysły. Sprawa kryminalna stanowiła natomiast dla mnie wręcz podręcznikowy przykład tego, jak powinna wyglądać zagadka trzymająca czytelnika w napięciu i niepewności aż do samego końca ;)

Tym samym gorąco polecam czeskie krymi od wyd. Afera (na horyzoncie kolejna powieść w tymże cyklu!), sam zaś zabieram się za drugi tom i kolejną podróż z Holiną i resztą wesołej kompanii ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Afera.

Poszukaj tej książki na Ceneo.pl

Autor książki: Iva Procházková
Tytuł książki: Mężczyzna na dnie
Tytuł oryginalny: Vraždy v kruhu: Muž na dně
Język oryginalny: czeski
Tłumacz: Julia Różewicz
Liczba stron: 416
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Related posts:

"Barça. Złota dekada" - Leszek Orłowski
"Krótka historia siedmiu zabójstw" - Marlon James
"Mieszkań wiele. Przebłyski niebios" - John Woolley