„Mechanik” – Marc ‚Elvis’ Priestley

11 września 2018

mechanik-kulisy-padoku-formuly-1-i-tajemnice-rywalizacji-w-iext53005978PRZEMEK:

Jak każda książka związana z tematyką Formuły 1, także i ta wzbudzała we mnie ogromne zainteresowanie jeszcze przed premierą. Tym bardziej, że ukazuje ona świat F1 z zupełnie innej perspektywy – nie kierowcy wyścigowego, a właśnie tytułowego mechanika. Jednego z gości, od których może zależeć zwycięstwo lub porażka w dowolnym wyścigu.

Marc Priestley, zwany w padoku Elvisem, oprowadza nas po świecie Formuły 1 zaczynając opowieść od początków swojej kariery w zespole McLarena. Razem z nim mamy zatem możliwość śledzić rozwój kariery takich zawodników jak Kimi Räikkönen czy Lewis Hamilton, obserwować batalię tego drugiego z Fernando Alonso czy też… imprezować z Michaelem Schumacherem, jedynym do tej pory siedmiokrotnym mistrzem świata F1.

Elvis opowiadając o pracy mechanika (ale i zespołu) w różnych latach, z różnymi kierowcami, począwszy od Häkkinena i Coultharda (który zresztą okrasił książkę ciekawą przedmową), nie stroni od anegdot związanych z postaciami, wyścigami lub innymi wydarzeniami. Możemy się dowiedzieć m.in. jak się bawił Kimi Räikkönen, kto i dlaczego wysyłał mechanikom McLarena „paczki z Czerwonego Krzyża” albo jakie cuda może zdziałać niepozorny stetoskop.

Książka Priestleya rzuca też nowe światło na takie wydarzenia, jak Spygate czy rozbicie bolidu przez Nelsinho Piqueta, a zarazem stanowi w pewnym sensie kompendium wiedzy o tej hedonistycznej, szastającej pieniędzmi na prawo i lewo Formule 1, jaką można było obserwować na przełomie obu wieków. Formule, która do dziś zmieniła się diametralnie.

Fanom sportów motorowych polecać chyba nie muszę, niemniej – zachęcam do lektury także tych, którzy z F1 raczej nie mają styczności. Sprawdźcie ten tytuł choćby dla samych anegdotek – jest co czytać, jest z czego się śmiać lub czemu dziwić ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu SQN.

Autor książki: Marc ‚Elvis’ Priestley
Tytuł książki: Mechanik. Kulisy padoku Formuły 1 i tajemnice rywalizacji
Tytuł oryginalny: The Mechanic: The Secret World of the F1 Pitlane
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Bartosz Sałbut
Liczba stron: 328
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Biografia/autobiografia/pamiętnik
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Related posts:

"Tylko ty" - Federico Moccia
"Modlitwy małego chrześcijanina" - Elena Pasquali
"Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować)" - Artur Jabłoński

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>