„Maszyny i pojazdy. W gospodarstwie rolnym” – Monika Wittmann

25 stycznia 2017

Madra Mysz Maszyny i pojazdy W gospodarstwie rolnym.inddBASIA:

„Mądra Mysz” to cudowna seria dla kilkuletnich dzieci (według wydawcy: od trzech), w której poznajemy różne dziedziny życia.

„Maszyny i pojazdy” to część serii, dotycząca tytułowych wodnych, lądowych czy powietrznych pojazdów i maszyn. Dotychczas ukazały się w niej następujące tytuły:
- „Maszyny i pojazdy. W mieście”
- „Maszyny i pojazdy. Budowa drogi”
- „Maszyny i pojazdy. Plac budowy”
- „Maszyny i pojazdy. W remizie strażackiej”
- „Maszyny i pojazdy. W gospodarstwie rolnym”

FABUŁA:
Tomek przyjechał do gospodarstwa wujka Leszka. Bardzo się cieszy, bo tutaj ciągle coś się dzieje. Lubi wybierać jajka z kurnika czy karmić krowy,
jednak najbardziej ciekawią go duże maszyny, których u wujka nie brakuje. Jednych używa prawie codziennie, innych rzadko. Kombajn zbożowy np. cały rok stoi pod wiatą, używany jest tylko w czasie żniw. Jaką moc silnika ma duży traktor? Czym posługiwali się ludzie, kiedy nie było maszyn? Co to jest przyczepa asenizacyjna? Co robi się na gospodarstwie w styczniu, lutym czy marcu? Kiedy zbiera się kukurydzę? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tej – wydawałoby się – krótkiej książeczce, poświęconej pracy z użyciem maszyn w gospodarstwie rolnym, na którym Tomek uwielbia spędzać czas.

WP_20161124_23_09_45_Pro

OKIEM PEDAGOGA I MATKI:
Jeśli chodzi o merytorykę, to jestem naprawdę pod wrażeniem. Fachowe słownictwo, bez zdrobnień, jasno wytłumaczone co jest czym i do czego służy. Nie oszukujmy się – większość ludzi mieszka w miastach, nie mając możliwości pokazać swoim dzieciom np. kombajnu, a nawet ci, którzy mieszkają na wsi, coraz rzadziej zajmują się rolnictwem na szeroką skalę – a jeśli się zajmują, to najczęściej nie mają już czasu na to, żeby tłumaczyć to swoim dzieciom. Osobiście sama wiele się dowiedziałam, bo choć mam rodzinę na wsi, nikt nigdy nie fatygował się, żeby mi wytłumaczyć, co to np. ładowacz czołowy i jak to się dzieje, że te rozrzucone po polu siano zmienia się w takie ładne krążki. Proste zdania, których bohaterem jest mały chłopiec i jego przygody na gospodarstwie. Tomek jest idealną postacią, z którą może utożsamić się mały czytelnik. Piękne, dokładne ilustracje, na których z bliska, a jednocześnie z bezpiecznej odległości, widać maszyny przy pracy.

Polecam serdecznie!

WP_20161124_23_10_24_Pro

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

Autor książki: Monika Wittmann
Tytuł książki: Maszyny i pojazdy. W gospodarstwie rolnym
Tytuł oryginalny: Große Fahrzeuge auf dem Bauernhof
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Bolesław Ludwiczak
Liczba stron: 24
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Opowiadanie / nowela
Rok pierwszego wydania: 2006
Rok pierwszego polskiego wydania: 2012

Related posts:

"Doktorzy" - Erich Segal
"Przewieszenie" - Remigiusz Mróz
"Ballada o drobnym karciarzu" - Lawrence Osborne

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>