„Manchester United. Diabelska biografia” – Jim White

5 sierpnia 2017

manu-okladka-1000pxPRZEMEK:

Pamiętam czasy, kiedy jako dodatek do któregoś z czasopism komputerowych dołączona była płyta, a na niej masa nieprzydatnych programów i wersja bardzo demonstracyjna gry FIFA 2002. Na tyle „demo”, ze można było rozegrać zaledwie jeden mecz (a może pół?) i to z góry narzuconymi drużynami. Do wyboru był Arsenal i Man Utd. Nietrudno się domyślić, jaką opcję wówczas wybierałem ;) I choć minęło już 15 lat, a ja (ze swoim znikomym zainteresowaniem futbolem) stoję raczej po stronie Manchesteru City, to nie mogłem sobie odmówić lektury tej nietypowej biografii.

Jim White wprowadza czytelników w historię jednego z najbardziej rozpoznawalnych wyspiarskich klubów, ba – a nawet jednej z największych marek na świecie. Trafiamy zatem w późne lata XIX wieku, kiedy to swoje istnienie „klub rozpoczął jako banda barbarzyńców”. Śledzimy ich poczynania, formowanie się systemu ligowego na Wyspach, wzloty, upadki, zwycięstwa i porażki.

Na kartach tej sportowej biografii na nowo przeżywamy istotne dla klubu wydarzenia – zarówno pozytywne, jak i te o negatywnych skutkach. Jesteśmy zatem cichymi świadkami katastrofy w Monachium w 1958 roku, razem z piłkarzami zdobywamy pierwszy w historii angielskiego futbolu Puchar Europy, toczymy litry łez po spadku do drugiej ligi… A wszystkie te wydarzenia po pierwsze utwierdzają nas w przekonaniu, że Manchester United to coś więcej, niż tylko klub piłkarski.

Po drugie natomiast – przygotowują nas do tego co nastąpiło później, przez 26 lat rządów jednego menedżera drużyny. Sir Alexa Fergusona. Człowieka, który jest sporą częścią historii nie tylko ManU, ale i całej Premier League.

Jim White nie ciągnie swojej opowieści w pojedynkę – wręcz przeciwnie, często oddaje glos byłym piłkarzom, członkom sztabu, menedżerom czy też kibicom – ludziom, bez których nie powstałaby tak bogata i barwna historia. Manchester United możemy zatem dostrzec z niemal każdej możliwej perspektywy, przez co treść tej książki staje się o wiele pełniejsza od obrazu, jaki do tej pory istniał w naszej świadomości.

Dla każdego kibica Czerwonych Diabłów jest to pozycja obowiązkowa. Miłośnicy futbolu znajdą tu natomiast mnóstwo interesujących faktów na temat historii klubu, ciekawostek związanych z zawodnikami czy transferami – i z pewnością po lekturze uznają, że było warto. Ja, jako kiepski kibic (w dodatku preferujący ManCity, przypomnijmy), skusiłem się i nie żałuję ani trochę.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu SQN.

Autor książki: Jim White
Tytuł książki: Manchester United. Diabelska biografia
Tytuł oryginalny: Manchester United. The Biography
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Radosław Chmiel
Liczba stron: 512
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura faktu, Biografia
Rok pierwszego wydania: 2008
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Related posts:

"Kamieniarz" - Camilla Läckberg
"Niemiecki bękart" - Camilla Läckberg
"Matyldo co robią kury?" - Alexander Steffensmeier

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>