„Mała wielka uczta” – Paulina Stępień, Michał Stępień

6 marca 2015

malawielkaucztaBASIA:

Zakochałam się w tej książce od pierwszego wejrzenia – piękne obrazki, mnóstwo ciekawych przepisów. W końcu książka, która nie ma napchanych 3 przepisów na jedną stronę czcionką 11, żeby tylko zmieścić jak najwięcej i móc napisać na okładce „1000 przepisów”, a to, że przepis jest nieczytelny i trudno takie kieszonkowe wydanie rozłożyć w kuchni, żeby się nie zamykało to już mniej ważne.

Potem przez długi, długi czas książka leżała na półce z racji standardowej wymówki braku czasu, ale przyszedł moment, że sięgnęłam po nią drugi raz, ponownie zachwycając się estetyczną szatą graficzną i zagłębiając w dosyć proste i – jak się potem okazało – smaczne przepisy. Nie wypróbowałam jeszcze wszystkich, ale wszystkie, które wypróbowałam wyszły i to naprawdę dobrze – to opinia nie tylko moja, ale i członków rodziny.

Oczywiście każda kucharka, gospodyni czy pani domu zwraca uwagę na inne rzeczy ważne dla niej przy gotowaniu czy pieczeniu. Dla mnie ważne jest, aby składniki były proste, dostępne, używane w miarę często i w miarę tanie. Nie oszukujmy się – nieczęsto robimy raki na obiad, bądź jesteśmy w posiadaniu szafranu. Ważne też, aby czynności były podawane w kolejności postępowania i były dokładne (wprost uwielbiam, kiedy w przepisie są potrzebne jajka, z których trzeba ubić białka, ale żółtko potem jakoś ginie w akcji), aby do przepisu dołączony był ładny obrazek, obrazki – często już one same wystarczą, aby zachęcić do przepisu (uwielbiam, kiedy przepis dotyczy skomplikowanej potrawy, w której kilka razy powtarza się „powinien wyglądać”, „powinien przypominać”).

Ponadto ważne dla mnie jest to, żeby mi się książka wiecznie nie zamykała -żebym mogła ją położyć w jednym miejscu i cały czas zerkać bez dotykania, otwierania i mimo, że złości to mojego męża, odginam ją bardzo szeroko, biorę do kuchni, a wracam z pysznościami, które łagodzą nastrój i są prostą i sycącą rozkoszą dla podniebienia.

Autor książki: Paulina Stępień, Michał Stępień
Tytuł książki: Mała wielka uczta
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 288
Kategoria:
Hobby
Gatunek: Kulinaria
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2014

Related posts:

"Kamerdyner: Świadek historii" - Wil Haygood
"Bitcoin. Złoto XXI wieku" - Karol Kopańko, Mateusz Kozłowski
"Strażnik" - Paulina Hendel

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>