Książka

„Magia Bożego Narodzenia” – Fern Michaels, Cathy Lamb, Mary Carter, Terry DuLong

8373Okres świąteczny ma to do siebie, że powstaje wiele książek utrzymanych w tym klimacie. Ciekawe jest jednak to, że o ile Boże Narodzenie jakoś kryje w sobie potencjał do kolejnych opowieści, o tyle jakoś Wielkanocy w książkach nie wypatrzyłem jeszcze – ale możliwe, że kiepsko się rozglądałem.

Tak czy owak jednak, chyba tradycją stają (albo i stały) się zbiory opowiadań różnych autorów. I tak, rok temu głośno było o tytule „W śnieżną noc„, tym razem wydawnictwo Bellona natomiast uraczyło nas zbiorem „Magia Bożego Narodzenia”.

Tytuł tej książki jest równocześnie tytułem pierwszego z czterech opowiadań, znajdujących się wewnątrz. Trzy pozostałe to „Najpiękniejsze święta”, „Święta w stylu Maui” oraz „Święta w Cedar Key”. Łączy je jednak coś więcej, niż tylko nadchodzące Boże Narodzenie. Wszystkie cztery główne bohaterki – a więc Stephanie MArshall, Merefith Ghirlandaio, Tara Lane i Josie Sullivan – wprawdzie inaczej podchodzą do samych świąt, ale każda z nich – co wydaje się oczywiste – prędzej czy później ulegnie tytułowej magii Bożego Narodzenia. I bez względu na to, czy sprzedaje akcesoria narciarskie, czy zamierza zrezygnować z rodzinnej „nasiadówy”, czy i jak wychowuje swoje dzieci – każda z nich odnajdzie na swój sposób miłość. A to chyba jedna z najwspanialszych rzeczy, jakie można życzyć innym – nie tylko w te święta.

Wszystkie cztery opowiadania wyraźnie wskazują na to, że warto poszukiwać w życiu tego, co najwspanialsze, warto szukać szczęścia i dawać mu szansę. Warto być otwartym na innych, nie zrażać się przeszkodami, wreszcie – po prostu – warto ulec świątecznej magii, bez względu na to, kim się jest.

I choć mi osobiście wszystkie opowiadania wydały się nieco „słodkie”, nastawione zdecydowanie na czytelniczki, a nie czytelników, to jednak mimo to lektura daje do myślenia, jak piękne Święta zaraz się rozpoczną. I o tym pamiętajmy, składając sobie jutro wigilijne życzenia – że to nie tylko wypowiadane na głos miłe słowa, bo dzięki owej niewytłumaczalnej „magii” w Boże Narodzenie dzieją się cuda, o wiele donioślejsze niż oklepane, opowiadane przez lata historie o zwierzętach, gadających ludzkim głosem.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Bellona.

Autor książki: Fern Michals, Cathy Lamb, Mary Carter, Terry DuLong
Tytuł książki: Magia Bożego Narodzenia
Tytuł oryginalny: Holiday Magic
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Paulina Maksymowicz
Liczba stron: 512
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Zbiór opowiadań / nowel
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: