„Literat” – Agnieszka Pruska

16 października 2017

literatPRZEMEK:

Z twórczością Agnieszki Pruskiej zetknąłem się po raz pierwszy podczas przedpremierowe lektury jej najnowszej powieści pt. „Zwłoki powinny być martwe” – mającej premierę podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki. Obiecałem sobie wówczas (Agnieszce zresztą też), że koniecznie nadrobię zaległości i sięgnę po trylogię (już niebawem czwarty tom!) z Barnabą Uszkierem. Minęło kilka miesięcy, ale słowa dotrzymałem ;)

Podczas porannego biegu przypadkiem mężczyzna w jednym z remontowych wykopów dostrzega siedzącą postać. Zaintrygowany podchodzi bliżej, A wówczas odkrywa, że ma do czynienia z… mumią. W dziurze między Gdańskiem a Sopotem. Na miejsce zostają skierowano funkcjonariusze policji, a wśród nich komisarz Barnaba Uszkier, dowodzący grupie śledczej.

Czy będzie w stanie stawić czoła psychopatycznemu mordercy, biorąc pod uwagę zarówno prędkość „produkowania” przez niego zwłok, jak i różnorodność sposobów, w jakie dokonywane są morderstwa? Kto i kogo zabija? Z jakiego powodu? O I co z tym wszystkim wspólnego ma ciotka komisarza Uszkiera?

O ile „Zwłoki…” były raczej komedią kryminalną, to w przypadku „Literata” (jak i zapewne kolejnych tomów) mamy juz do czynienia ściśle z typowym, policyjnym kryminałem – czego, broń Boże, nie należy traktować jako wadę. Barnaba to bohater, którego dość szybko polubiłem, niemal automatycznie. Rozsądny, ułożony policjant, że zdrowymi relacjami zarówno rodzinnymi, jak i zawodowymi – jakże odmienny od nieco oklepanych już pijaków-rozwodników, którym ledwo co wychodzi w życiu osobistym, ale mają „to coś „, dzięki czemu nie tracą posady. Uszkier jest inny, a może przez to bardziej wiarygodny? Nie wiem, ja jego życiorys „kupiłem” i dla mnie jako pierwszoplanową bohater jest jak najbardziej okej.

Mieszkańcy i miłośnicy Trójmiasta z pewnością po skończeniu (lub w trakcie) lektury zdecydują się na „pielgrzymkę” po okolicy śladami policjantów i przestępcy – ja jednak optowałbym za zachowaniem bezpieczeństwa, jeśli morderca jest nadal na wolności, a my nie wiemy, według jakiego klucza zabija. Muszę przyznać, że osobiście dałem się nieco zaskoczyć tym tajemniczym czarnym charakterem – jego działaniami, motywami…

Dajcie się zaskoczyć i Wy – ja tymczasem uciekam czytać kolejne tomy, zatytułowane „Hobbysta” i „Żeglarz „, w oczekiwaniu na nadchodzącego „Spadkobiercę” ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Oficynka.

Autor książki: Agnieszka Pruska
Tytuł książki: Literat
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 314
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013

Related posts:

"Ekspozycja" - Remigiusz Mróz
"Bioetyka. Anatomia sporu" - Barbara Chyrowicz
"Skazany na zło" - Adrian Bednarek

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>