„Lion. Droga do domu” – Saroo Brierley

4 maja 2017

Brierley_Lion_Drogadodomu_filmowaAGNIESZKA:

Dużo dobrego słyszałam o tej książce, zanim po nią sięgnęłam. Normalnie nie czytam raczej historii opartych na faktach i lubuję się w fantastyce i książkach młodzieżowych, ale ta pozycja zdecydowanie przyciągnęła moją uwagę.

Główny bohater to Saroo. Razem z mamą i swoim rodzeństwem mieszka w ubogich Indiach. Głód i bieda sprawiają, że mający 5 lat chłopiec postanawia pomóc bratu znaleźć pożywienie dla rodziny. Kiedy jednak wybiera się z nim na poszukiwania, zmęczony decyduje się odpocząć na dworcu, oczekując brata. Kiedy się jednak budzi – nie znajduje go. Przerażony wsiada do pociągu stojącego naprzeciw niego. Pogrążony w zmęczeniu zasypia. Po ponownym przebudzeniu okazuje się, że znajduje się w pędzącym pociągu. Nie ma pojęcia, dokąd jedzie… nie ma pojęcia, skąd pochodzi. Kiedy w końcu udaje mu się wysiąść w Kalkucie, nikt nie potrafi mu pomóc. Jak Saroo sobie poradzi w obcym miejscu? Walczy o pożywienie, i z trudem przeżywa dzień po dniu. W końcu trafia do adopcji, a stamtąd – prosto do nowej rodziny – do Australii, oddalonej wiele kilometrów od jego rodzinnego domu. Czy uda mu się odnaleźć drogę do niego?

Historia jest bardzo wstrząsająca. Nie wyobrażam sobie, jak straszne musi być dla pięciolatka znalezienie się w pędzącym pociągu w nieznane. Sama chyba umarłabym z nerwów. Myślę jednak, że mimo strachu, dzieci w tamtych czasach w Indiach zdają się być o wiele bardziej zahartowane, przyzwyczajone do tułaczki w poszukiwaniu pożywienia, w walce o przetrwanie. Standardowy Europejczyk miałby raczej marne szanse przeżycia w takich warunkach. Stąd też głęboki podziw dla Saroo Brierley’a.

Polecam tę książkę wszystkim. Myślę, że dobrze czasem przeczytać taką historię, by uświadomić sobie, jak wiele szczęścia mamy my, którzy na co dzień raczej nie żyjemy w biedzie.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Znak Literanova.

Autor książki: Saroo Brierley
Tytuł książki: Lion. Droga do domu
Tytuł oryginalny: A Long Way Home
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Małgorzata Kafel
Liczba stron: 272
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Biografia/autobiografia/pamiętnik
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Related posts:

"Opactwo świętego grzechu" - Sue Monk Kidd
"Tajemnica starej cerkwi" - Zenon Gierała
"Przed świtem" - Stephenie Meyer

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>