„Książka, której nie ma” – Santiago Pajares

2 listopada 2015

1440673178.85BASIA:

Przekorny tytuł, a książka jak najbardziej jest mocno realna i bardzo wciągająca. Jest to opowieść o Davidzie Peralto – redaktorze pewnego wydawnictwa, który w obliczu licznych, osobistych problemów dostaje życiową szansę w pracy, która to – jak mu się wydaje – może rozwiązać wszystkie jego (i nie tylko jego) problemy.

Ponieważ w wydawnictwie od długiego czasu nie dostali kolejnej części sagi, będącej absolutnym bestsellerem, szef – dając mu bardzo minimalne wskazówki – wysyła go na poszukiwania jej autora. David wyrusza w podróż do kogoś, kogo nikt nie zna, którego nie spotkał żaden czytelnik, kto ukrywa się pod pseudonimem już kilkanaście lat. Przy okazji redaktor pozna nie tylko autora, ale i samego siebie – z tej drugiej strony, o której do tej pory nie miał żadnego pojęcia. Jednocześnie ta sama książka w Madrycie niesamowicie odmienia życie czterech innych osób. Kim jest tajemniczy autor? Co jeszcze odkryje David? Co Ty znajdziesz na kartach tej powieści i czy odmieni ona także Twoje życie?

464 strony naprawdę dobrej powieści. Prosty język, krótkie rozdziały, lekkie dialogi z poczuciem humoru, zmienna dynamika akcji pozwalająca zarówno na czytanie z zapartym tchem, byle tylko dowiedzieć się co dalej, jak i w innych miejscach mocno refleksyjna, zmuszająca do zastanowienia. Innymi słowy – wszystko to, co lubię sprawiło, że połknęłam ją naprawdę szybko. Opowiada o życiu zwykłych ludzi, zmagających się z szarą codziennością. Ukazuje także trochę kulisy pracy pisarza, redaktora.

„Siedząc na pieńku, David doznał w duszy olśnienia zapewne bardzo podobnego do tego, jakie odczuwał Sherlock Holmes, kiedy wpadał na rozwiązanie swoich zagadek. Fala gorąca, idąca z głębi zalała mu płuca i objawiła się poczuciem siły i mocy, jak gdyby jego ciało znalazło się pod działaniem narkotyku, który przepłynął przez żyły i tętnice i wyładował się dreszczem na karku. Nagła pewność ulokowana już na zawsze w tyle głowy, krzyczała do niego że to (…) jest pisarzem, którego szuka…”

Przyjemnej lektury! ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Pascal.

Autor książki:
Tytuł książki: Książka, której nie ma
Tytuł oryginalny: El paso de la hélice
Język oryginalny: hiszpański
Tłumacz: Magdalena Olejnik
Liczba stron: 464
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2004
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Related posts:

"Pierwsza na liście" - Magdalena Witkiewicz
"Harry Potter. Filozoficzny czarodziej" - Jørgen Gaare, Øystein Sjaastad
"Życie na maksa" - Jenson Button

One Comment

  • AnnRK 2 listopada 2015 at 18:45

    Bardzo, bardzo, bardzo mi się podobała! Książki + tajemnice + Hiszpania i jestem w siódmym niebie. :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>