„Krótka historia siedmiu zabójstw” – Marlon James

17 lutego 2017

James_Krotka historia_mPRZEMEK:

Boba Marleya chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. To on nasuwa się jako pierwsze skojarzenie ze słowem reggae, czy też z samą Jamajką. „Krótka historia siedmiu zabójstw” to opowiedziana z dużym rozmachem historia zamachu na tego muzyka oraz skutków tego wydarzenia. I tak naprawdę to wydarzenie oraz sytuacja polityczna na Jamajce stanowią nie tylko tło, ale i w dużej mierze fabułę książki, obudowane losami zamachowców.

Wypadałoby na wstępie zaznaczyć dość istotny szczegół – „Krótka historia…” wcale taka krótka znowu nie jest. To 752 strony opowieści przedstawionej oczami wielu różnych osób, ale ani razu Marleya. Ten, jeśli się pojawia, to tylko i wyłącznie w tle, mówiąc niewiele lub kompletnie milcząc. Zresztą, cały czas skrywany jest za pseudonimem Śpiewak, w całej powieści (o ile dobre policzyłem) zaledwie raz pojawiło się imię Bob i raz nazwisko Marley, w dwóch różnych miejscach.

Historia kreci się wokół grupy przyszłych zamachowców, a także kobiet uwielbiających Śpiewaka, agentów CIA i gangsterów różnej maści. Wątki się przeplątają na tyle, że czasem trudno się połapać i zebrać wszystko w jedną całość. Największym jednak utrudnieniem jest… język. Ponieważ bohaterowie to w dużej mierze ludzie z getta, Marlon James postanowił odzwierciedlić to w ich wypowiedziach. Dam zamysł wydaje się rewelacyjny, ale w efekcie czyta się bardzo ciężko. Nasze postaci bowiem mówią, popełniając setki (jeśli nie tysiące) błędów ortograficznych i składniowych, w dodatku w przypływie emocji gubią przecinki, tym samym serwując nam jedno nieinterpunkcyjne zdanie na półtorej strony. Hardkor…

Przyznam szczerze, że mnie ta powieść niesamowicie wymęczyła i „bujałem się” z nią tydzień. Niby ciekawa, ale trudna w odbiorze. Niby zabawna, ale co chwilę równie wulgarna. Zdecydowanie jest to lektura dla ludzi o mocnych nerwach i dużej dozie cierpliwości. Książka ta otrzymała nagrodę Bookera i jury było w tej decyzji bardzo jednogłośne – cóż, gratuluję, ale wolę nie sprawdzać, jak wyglądała w takim razie konkurencja… ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Literackiemu.

Autor książki: Marlon James
Tytuł książki: Krótka historia siedmiu zabójstw
Tytuł oryginalny: A Brief History of Seven Killings
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Robert Sudół
Liczba stron: 752
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Related posts:

"Ogień i woda" - Victoria Scott
"Niemiecki bękart" - Camilla Läckberg
"Assassin's Creed: Oficjalna powieść filmu" - Christie Golden

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>