„Kontratyp” – Remigiusz Mróz

11 października 2018

Kontratyp-337x535PRZEMEK:

Po ostatnich wydarzeniach związanych z Joanną Chyłką i Kordianem Oryńskim, chyba wszyscy fani serii wyczekiwali kontynuacji (oraz serialowej ekranizacji, wiadomo). Pora zatem opowiedzieć Wam co nieco o „Kontratypie” ;)

➡ „Kontratyp” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Sytuacja zdrowotna, a zarazem życiowa Chyłki jest oględnie mówiąc jedną wielką niewiadomą. Prawniczka jednak nie ma za bardzo czasu na rozważanie o własnym życiu, bowiem zostaje niespodziewanie wciągnięta w niebezpieczną grę, a zarazem w bardzo interesującą sprawę.

Troje polskich wspinaczy wybrało się na Annapurnę – jeden z najgroźniejszych górskich szczytów na świecie. Giną bez śladu, wysłane na miejsce ekipy ratunkowe nie znajdują ich ciał. Mija kilka tygodni i jedyna kobieta, będąca członkiem tej wyprawy, pojawia się żywa na granicy Tybetu i Nepalu. Trafia do Polski, gdzie zostaje oskarżona o zabójstwo kolegów himalaistów. Zgadnijcie, kto będzie jej bronić…

Co jest bardzo ciekawe w tym tomie to fakt, że Chyłka decyduje się na obronę Klary Kabelis z bardzo nietypowego powodu – nie zdradzę, jakiego, niemniej aktualna sprawa okazuje się być baaaardzo grubymi nićmi szyta (czasami miałem nawet wrażenie, że zbyt grubymi…). Nie wiadomo tylko przez kogo. I w jakim celu.

➡ „Kontratyp” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Wiadomo natomiast, że Remigiusz Mróz po raz kolejny nie zamierza ani trochę cackać się z bohaterami i najzwyczajniej w świecie rzuca im nieustannie kłody pod nogi. Do tego przywykliśmy, tego poniekąd oczekujemy, ale jednak… z każdą kolejną powieścią Mróz udowadnia, że jest coraz bardziej kreatywny pod kątem umęczania Chyłki i Zordona podczas aktualnej sprawy. Z jednej strony fajnie: jest co przeżywać. Z drugiej jednak, zaczyna to niebezpiecznie zmierzać w stronę telenoweli. I aż boję się myśleć, co jeszcze kryje się w głowie autora…

Trudno nie wspomnieć o jeszcze jednej kwestii: zdobywania szczytów. Górskie watki stanowią naprawdę niezłą wartość dodaną – i tak podczas lektury powieści można zyskać sporo interesującej wiedzy z tej dziedziny. Na ile jest to wiedza podstawowa, a na ile zaawansowana – nie mnie oceniać, nie jestem fanem gór. Jestem natomiast miłośnikiem nauki przez zabawę – i jeśli podczas lektury mogę przy okazji wynieść nową dawkę wiedzy (a z definicji zakładam, że została ona zweryfikowana i brak tu przekłamań), to wchodzę w to bez zastanowienia ;)

Tymczasem wyczekuję serialowej ekranizacji i… kolejnej książki Mroza. I nie mam do końca pewności, co będzie pierwsze… ;) a właściwie mam, bo dopytałem autora – najpierw czeka nas finał trylogii „W kręgach władzy”, dopiero potem Chyłka spróbuje podbijać szklane ekrany w domach Polaków.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona.

„Kontratyp” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Remigiusz Mróz
Tytuł książki: Kontratyp
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 532
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2018

Related posts:

"Syn" - Jo Nesbø
"Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały" - Joanna Faber, Julie King
"Walenty i spółka szukają witamin" - Monika Oworuszko