„Kometa nad Doliną Muminków” – Tove Jansson

3 października 2015

komeciaChoć jako dziecko raczej regularnie oglądałem dobranocki, jakoś nigdy nie miałem okazji zobaczyć Hatifnatów ani – uwaga, uwaga! – Buki. Autentycznie! Moje dziecięce wspomnienia dotyczące Muminków sprowadzają się głównie do potwierdzania tekstu z piosenki otwierającej, a mianowicie: „Muminki się cieszą radością i życiem”. Tymczasem sięgnąłem po latach po pierwszy tom ich przygód i mój światopogląd runął, bo już na wstępie powiało grozą.

W stronę Ziemi zbliża się kometa: niebezpieczna, ogromna, zapowiadająca koniec świata – przynajmniej według coponiektórych. Aby przekonać się, czy to prawda, Muminek wraz z Ryjkiem wybierają się w daleką podróż do Obserwatorium. Nie wiedzą jeszcze, co ich czeka po drodze i kogo spotkają – to właśnie podczas wędrówki bohaterowie (jak i czytelnicy) natrafią na Włóczykija, Paszczaka, czy też Pannę Migotkę i jwj brata, Migotka (którego – nie uwierzycie – w bajce dubbingował Krzysztof Ibisz!).

Perypetie Muminka i jego znajomych bawią niesamowicie – nie pamiętam, kiedy ostatni raz miałem taki ubaw podczas lektury. W kwestii rozśmieszania czytelnika Ryjek jest absolutnym profesjonalistą, zaś scena z wizytą w sklepie to po prostu mistrzostwo świata ;)

Po pierwszy tom sięgnąłem z czystej ciekawości, ale na dniach obowiązkowo wybieram się do biblioteki po kolejne – już nie z ciekawości, a z głodu dalszych przygód i zabawy. Polecam i małym, i tym nieco większym, rodzinny relaks przy wspólnej lekturze :)

Autor książki: Tove Jansson
Tytuł książki: Kometa nad Doliną Muminków
Tytuł oryginalny: Kometen kommer
Język oryginalny: szwedzki
Tłumacz: Teresa Chłapowska
Liczba stron: 152
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca
Forma: Zbiór opowiadań/nowel
Rok pierwszego wydania: 1946
Rok pierwszego polskiego wydania: 1977

Related posts:

"Łowca" - Paulina Hendel
"Piasek Raszida" - Brandon Sanderson
"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Edycja ilustrowana" - J.K. Rowling

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>