„Kasacja” – Remigiusz Mróz

17 lutego 2015

kasacjaO tym, że uwielbiam Remigiusza Mroza i jego książki chyba mówić nie muszę, bo jego dzieła często przewijają się na instagramowym koncie 3telnika. Poza tym do tej pory zrecenzowałem wszystkie jego książki oraz przeprowadziłem z nim wywiad (do którego lektury ciągle zachęcam!). Trudno się zatem dziwić, że sięgnąłem także po najnowszą powieść tego autora, której premiera już jutro, tj. 18.02.2015 roku.

„Kasacja”, bo o niej mowa, zachęca już samą okładką. Katarzyna Bonda sugeruje na niej, że „Ta książka to jazda bez trzymanki! Sam zdecyduj, czy w to wchodzisz”. Cóż – dodałbym, że ta jazda to downhill – rozpędzony rower, strome zbocze, pełno drzew do wyminięcia, a my nie chwytamy kierownicy, tylko leciiiiiiiimy….. ;) Ryszard  Ćwirlej z kolei sugeruje na okładce, że książki tej „nie powstydziłby się John Grisham”. Co ja o tym sądzę? Grishama uwielbiam, dość szybko czytam jego książki, ale to niemal 500-stronicową „Kasację” Remigiusza Mroza dosłownie połknąłem w 4 godziny, o czym autor wspominał już na swoim facebookowym profilu.

Co zatem sprawia, że „Kasacja” jest tak porywającą powieścią? Przede wszystkim nietypowy duet bohaterów – dwójka prawników, przełożona i aplikant, Joanna Chyłka i Kordian Oryński, zwany Zordonem. Są jak ogień i woda, wydaje się, że do siebie nie pasują, a jednak współpraca między nimi zaczyna się coraz bardziej klarować. Na „tapecie” mają obecnie sprawę niejakiego Piotra Langera juniora – syna biznesmena o takich samych personaliach, obecnie oskarżonego o zabójstwo dwóch osób. Klient jednak nie przyznaje się do winy – właściwie nie odzywa się niemal ani słowem. Duet adwokatów staje przed nie lada wyzwaniem, jak wybronić klienta-milczka(czy, jak mówi Chyłka, „ciszka”), okazuje się jednak, że w grze pojawia się inny gracz, próbujący być tym, który ustawia pionki.

„Kasacja” nie tylko trzyma w napięciu tak bardzo, że nie sposób oderwać się od lektury, ale ma też kilka innych walorów. Po pierwsze – momentami bawi, co doskonale rozładowuje chwilami napięcie, przez co lektura staje się dla nas większą przyjemnością, nie męczącą umysłu. Po drugie – akcja dzieje się w Warszawie, możemy zatem o wiele łatwiej „wsiąknąć” w nasze polskie, wielkomiejskie realia, zwłaszcza biorąc pod uwagę różnice nie tylko w zachowaniu i aspiracjach duetu Zordon & Chyłka, ale też ich statusu społecznego i ekonomicznego. Ona – szaleje po ulicach niemal rozbijając swoje bmw x5, on preferuje ślamazarne i zatłoczone tramwaje. Z którąkolwiek z tych osób chcielibyśmy się utożsamiać, w kimś znajdziemy odrobinę siebie ;)

Remigiusz Mróz po raz kolejny udowadnia, że nie ma tematu, na który nie napisałby fascynującej książki. Była II wojna światowa, był kryminał w USA, dywizjon lotniczy, niedawno wędrowaliśmy po obcych galaktykach, tym razem przyszła kolej na warszawską kancelarię i nietypową sprawę. Strach pomyśleć, co będzie następne ;) Zamiast zatem głowić się, proponuję zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu, siąść wygodnie w fotelu, chwycić do ręki „Kasację” i zanurzyć się w pełnym intryg i manipulacji świecie prawników.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Autor książki: Remigiusz Mróz
Tytuł książki: Kasacja
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 496
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015

Related posts:

"Zły wilk" - Nele Neuhaus
"Kicia Kocia majsterkuje" - Anita Głowińska
"Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych - Qing Li

2 Comments

  • Literatka M. 17 lutego 2015 at 20:04

    Ja po prostu muszę to przeczytać! Mhm… Kasacja.. :)

  • Emilia 1 września 2015 at 10:03

    Jakiś czas temu przeczytałam i jestem szczerze zachwycona! Zgadzam się z każdym słowem tej recenzji:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>