„Jedyna” – Kiera Cass

22 listopada 2017

jedynaAGNIESZKA:

Emocje sięgają zenitu, wszyscy czekają, co się wydarzy, a mimo to dużo jest znaków zapytania. Czy jestem gotowa zostać księżniczką? Czy dam radę rządzić państwem, ale przede wszystkim – czy kocham księcia Illei? To oczywiście nie pytania, które ja sobie zadawałam, ale które zadawała sobie główna bohaterka serii – America Singer.

➡ „Jedyna” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Nadchodzi ten czas. Ludzie podzieleni na klasy zaczynają się coraz bardziej buntować. Król, któremu raczej obecny układ bardzo odpowiada, nie jest zadowolony z poczynań głównej bohaterki. America, która zanim przystąpiła do eliminacji, należała do piątej klasy (w kontekście niskiej warstwy społecznej, nie poziomu nauki ;)), wie co to głód i pragnienie. Wyobraża sobie, jak bardzo źle mają ludzie z niższych klas i chce zrobić wszystko, żeby im pomóc. Dziewczyn zostaje się już coraz mniej, a ostatecznie Maxon musi wybrać pomiędzy dwoma. Jednak co się wydarzy? Kto zostanie? Czy Maxon dowie się o ukrywanym przez Amerikę sekrecie? Czy król zaakceptuje Mer jako przyszłą synową, czy wyrzuci ją z pałacu?

Ta część budziła we mnie najwięcej emocji z wszystkich trzech. Zdecydowanie jest też najciekawszą, najbardziej budująca napięcie. Jejku… ile tu się dzieje! Myślę, że to duża zaleta autorki, że mimo iż nam już się coś wydaje oczywiste, to nagle mamy wielkie bum! – i jednak takie już nie jest. Bardzo lubię, kiedy coś mnie nagle podczas czytania zaskakuje – a tu było wiele takich momentów. Choć były oczywiście chwile, kiedy sama zgadywałam różne powiązania spraw, to jednak tak wiele istotnych elementów zaskoczyło mnie przy czytaniu „Jedynej”, że nie da się tego opisać. Począwszy od początku książki, aż po koniec (tak, koniec mnie zaskoczył, ale nie w taki sposób, o którym pewien większość pomyśli, ale nie mogę zdradzić, bo byłby to spoiler :P).

Trochę mi już brakuje pałacowych klimatów, więc na pewno zabiorę się za „Następczynię” i „Koronę”. Serię polecam wszystkim, którzy choć trochę marzą, by oderwać się od codzienności i chcą pokibicować Americe w jej wyborach ;)

„Jedyna” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Kiera Cass
Tytuł książki: Jedyna
Tytuł oryginalny: The One
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Małgorzata Kaczarowska
Liczba stron: 320
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Romans
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Related posts:

"Biała księżniczka" - Philippa Gregory
"Dom i Ty. Szczęśliwsze i prostsze życie z dziećmi" - Marion i Werner Tiki Küstenmacher
"Umorzenie" - Remigiusz Mróz