„Hobbit i filozofia” – Gregory Bassham, Eric Bronson, William Irvin

16 kwietnia 2015

hobbitPrzyznam szczerze – nie byłem nigdy fanem Tolkiena. Do dziś nie przeczytałem „Władcy Pierścieni”, a na filmach potrafiłem zasypiać – chyba tylko pierwszą część widziałem w całości. Sytuacja zmieniła się, gdy na ekrany kin wszedł „Hobbit”, a ściślej pierwsza część. Przeczytałem całą książkę, a następnie rok w rok wyczekiwałem kolejnych produkcji w kinie.

Niedawno w Poznaniu obchodzone były Dni Tolkiena – niestety nie było mi dane w nich uczestniczyć, ale w yym samyn czasie do moich rąk trafiła dość interesująca książka zatytułowana „Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem”. Pamiętając fabułę powieści (a raczej bajki dla dzieci, bo tym właśnie „Hobbit” jest!) oraz co nieco z filozofii na studiach, ochoczo zabrałem się za lekturę.

Autorzy tej książki (a jest ich wielu) odważyli się rozłożyć na czynniki pierwsze nie tylko fabułę, ale i bohaterów (czy raczej ich zachowania). Zastanawiają się także, czy decyzje podejmowane często pod wpływem chwili były najodpowiedniejszymi dla powodzenia wyprawy, albo też czy Bitwę Pięciu Armii można w jakikolwiek sposób uznać za sprawiedliwą? Czy można jednoznacznie oceniać Thorina? A co z hobbitem-włamywaczem – czy ten sam Bilbo wrócił do Bag End?

Na myśl ciśnie się jeszcze mnóstwo innych pytań. Zapewne nie wszystkie, ale wiele z nich ma swoje odpowiedzi w tej książce.

Dla fanów Śródziemia oraz miłośników Bilbo Bagginsa jest to pozycja wręcz obowiązkowa. Pozostałym może w prosty sposób przybliżyć różne zjawiska i nurty filozoficzne, łącząc przyjemne z pożytecznym. Polecam samemu przekonać się, ile wiemy o wyprawie krasnoludów, a ile nas ominęło, bo nie dostrzegliśmy filozoficznego kontekstu.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gorąco dziękuję
Grupie Wydawniczej Helion (Editio).

Autor książki: Gregory Bassham, Eric Bronson, William Irwin
Tytuł książki: Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem
Tytuł oryginalny: The Hobbit and Philosophy: For When You’ve Lost Your Dwarves, Your Wizard, and Your Way (The Blackwell Philosophy and Pop Culture Series)
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Olga Kwiecień-Maniewska
Liczba stron: 272
Kategoria:
Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Filozofia i etyka
Forma: Esej/zbiór esejów
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Related posts:

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>