Książka

„Gregor i Kod Pazura” – Suzanne Collins

gregor-i-kod-pazura-b-iext44181787PRZEMEK:

Piąty i ostatni niestety tom serii „Kroniki Podziemia” spędził trochę czasu na mojej półce, zanim sięgnąłem po niego i po raz kolejny przekonałem się, jak trudno jest kończyć ulubione cykle książkowe. Nawet, jeśli adresatami powinny być dzieci, a nie ustatkowany, dorosły facet ;)

Wszyscy mieszkańcy Podziemia starają się nie dopuścić do tego, by Gregor poznał Przepowiednię Czasu – boją się bowiem, w jaki sposób chłopiec zareaguje na zawarte w niej słowa dotyczące jego samego i jego rodziny. Chłopak podejrzewa, że grozi mu niebezpieczeństwo, nie wyobraża sobie jednak, że w tekście jest mowa wprost o jego śmierci.

Tymczasem w kierunku Regalii maszeruje armia szczurów pod przewodnictwem Mortifera, a w mieście przebywa nie tylko Gregor, ale także jego mama i siostra. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce rozpęta się bitwa, od której zależeć może życie wielu, jak i los całego Podziemia. Czy Gregor zdoła przeżyć i uratować przyjaciół? Czy uda się rozwiązać tytułowy, tajemniczy Kod Pazura, na którym powinna się znać Księżniczka – kimkolwiek na jest? Czas płynie…

Mimo, że od zakończenia lektury minęło już parę dni, nadal żałuję, że to ostatni tom serii. Bardzo, ale to bardzo spodobał mi się podziemny świat, przedstawiony przez Suzanne Collins. Ba, nie tylko świat – dziecięcy bohaterowie, w tym Botka, także podbili moje serce <3 i to na tyle, że do Kronik Podziemia z pewnością jeszcze powrócę. Trudno nie wspomnieć o zakończeniu, zwłaszcza gdy jest ono zarazem zakończeniem tomu, jak i całej historii. W świetny sposób autorka podkreśliła różnicę pomiędzy światem naziemnym - "naszym" - i jego mieszkańcami, a istotami z Podziemia. I choć spodziewałem się zgoła odmiennego zamknięcia historii, to jestem z takiego obrotu spraw zadowolony. Naprawdę, finisz z klasą. Jeśli Kroniki Podziemia nadal są Wam obce, zachęcam Was do sięgnięcia po książkę "Gregor i Niedokończona Przepowiednia„. Zapewniam, że wyruszycie w niezapomnianą literacką przyrodę, bez względu na to, ile macie lat ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu IUVI.

Autor książki: Suzanne Collins
Tytuł książki: Gregor i Kod Pazura
Tytuł oryginalny: Gregor and the Code of Claw
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Dorota Dziewońska
Liczba stron: 440
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Fantasy
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2007
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: